Liigu edasi põhisisu juurde

Eesnäärmevähi varase avastamise uuring

Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav.

Tervise Arengu Instituut alustab 2024. aastal eesnäärmevähi varase avastamise uuringuga (eesnäärmevähi riskipõhise sõeluuringu teostatavusuuring) koostöös Tervisekassa, Eesti Uroloogide Seltsi, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaiglaga.

Lisainfo uuringu kohta

Mis on eesnäärmevähi varase avastamise uuring ja milleks seda vaja on? 

Erinevalt pika ajalooga vähi sõeluuringutest, nagu rinnavähi, emakakaelavähi ja soolevähi sõeluuring, ei ole eesnäärmevähi puhul veel selge, kuidas sõeluuringut kõige tulemuslikumalt korraldada. 

Seetõttu alustame 2024. aastal väikesemahulise teostatavusuuringuga sarnaselt mitmele teisele Euroopa riigile.  

Eesnäärmevähi varase avastamise uuringu eesmärk on hinnata, kas Eestis on võimalik teha sõeluuringut, milles võetakse arvesse meeste individuaalset riski haigestuda eesnäärmevähki. Uuring aitab selgitada välja mehed, kellel on suurenenud risk eesnäärmevähi haigestuda, vähendades samal ajal madala vähiriskiga meestel tehtavaid ebavajalikke diagnostilisi ja raviprotseduure. See aitab ära hoida nende protseduuridega kaasnevaid tarbetuid terviseriske.  

Uuring on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta inimestele, et avastada vähk varases arengujärgus, mil ta veel kaebusi ega sümptomeid ei põhjusta. Uuring koosneb mitmest etapist, kus igas sõelutakse välja mehed, kes vajavad täiendavaid uuringuid.  

Uuring algab PSA ehk prostataspetsiifilise antigeeni määramisega verest. Mehed, kellel PSA analüüsi tulemus ületab teatud taseme, suunatakse edasi uroloogi vastuvõtule ja edasine tegevus toimub juba tervishoiuasutuses. 

Keda ootame osalema? 

Kutsume eesnäärmevähi varase avastamise uuringus osalema 12 000 meest sünniaastaga 19551974 (vanuserühm 5069), kes elavad Tallinnas või Tartus, kellel on kehtiv ravikindlustus ja kes ei ole teinud viimase 12 kuu jooksul PSA analüüsi.  

Tervisekassa selgitab võimalikud osalejad välja juhuvaliku teel ja kõigile saadetakse personaalne kutse. 

Uuringus osalemine on vabatahtlik ja tasuta. 

Kuidas uuringus osaleda? 

Mehi kutsutakse uuringus osalema personaalse kutse abil, mille nad saavad e-posti, SMS-i või tavakirja teel. Kõigile meestele, kes ei ole esimesele kutsele reageerinud, saadetakse meeldetuletus SMS-i teel. 

Kutsutud meestel palume kõigepealt teha vereanalüüs PSA taseme määramiseks. Vereanalüüsile registreerimiseks tuleb siseneda broneerimiskeskkonda: env.synlab.ee või helistada labori telefoninumbrile +372 17123. 

Aja broneerimisel veebikeskkonnas tuleb end tuvastada ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-IDga. Telefoni teel aja broneerimisel on vaja isikukoodi.  

Veebikeskkonnas saab osaleja valida endale sobiva keele. Enne vereanalüüsi aja broneerimist palutakse osalejatel anda nõusolek teadusuuringus osalemiseks ja isikuandmete töötlemiseks.  

Uuringus osalejad saavad valida endale sobiva proovivõtupunkti (Tallinnas või Tartus) ja samuti sobiva viisi analüüsivastuse saamiseks (tavakiri, SMS, e-kiri, krüpteeritud e-kiri). 

Telefoni teel broneerimisel küsitakse osalejalt suuline nõusolek uuringus osalemiseks ja isikuandmete töötlemiseks ning samamoodi on võimalik valida sobiv proovivõtupunkt ja viis analüüsivastuse saamiseks. 

Valitud ajal proovivõtupunkti minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. Enne vereanalüüsi andmist tuleb 48 tunni jooksul vältida ejakulatsiooni (seemnepurset), jalgrattasõitu ja tsüstoskoopiat (kusepõie vaatlus uroloogi juures), sest need võivad mõjutada PSA väärtust. 

PSA analüüsiks saab vereproovi anda kuni 31. detsembrini 2024. 

Kuidas teavitatakse PSA analüüsi tulemusest? 

PSA analüüsi tulemustest teavitatakse kõiki osalejaid personaalselt nende endi valitud viisil, vastus edastatakse ka terviseportaali (www.terviseportaal.ee), kus see on leitav sarnaselt kõigile teistele uuringuvastustele. 

Kui PSA analüüsi tulemus on <3ng/ml, viitab see madalale eesnäärmevähi riskile ja osaleja ei vaja lisauuringuid. See tähendab, et uuringus osalemine on sellega lõppenud. Viimase sammuna palume osalejatel anda tagasisidet uuringu korraldusele. Edaspidi jätkub tavapärane tervise jälgimine vastavalt perearsti soovitustele.  

Kui PSA analüüsi tulemus on ≥3ng/ml, on vaja teha lisauuringuid. Koos analüüsivastusega suunatakse osaleja koheselt uroloogi vastuvõtule. Vastuses sisaldub link veebikeskkonnale env.synlab.ee, kus on võimalik valida endale vastuvõtuaeg sobivas tervishoiuasutuses (Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla või Ida-Tallinna Keskhaigla). Soovijatel on võimalik vastuvõtuaeg broneerida ka telefoni teel: +372 6207 100 Ida-Tallinna Keskhaigla; +372 5331 9462 Tartu Ülikooli Kliinikum 

Uroloogi vastuvõtule on võimalik aega broneerida kuni 28. veebruarini 2025. 

Mis toimub uroloogi vastuvõtul ja millised on edasised uuringud? 

Uroloogi vastuvõtul küsitakse urineerimisega seotud sümptomite kohta ja samuti perekonnas esinenud kasvajate kohta. Uroloog teeb meestele ka läbivaatuse (sh rektaalse eesnäärmeuuringu ja ultraheliuuringu) eesnäärme mahu määramiseks, olles eelnevalt selgitanud kõigi protseduuride olemust ja nendega kaasnevaid võimalikke ebameeldivaid kõrvalnähte. 

Kõigi nende andmete alusel arvutatakse riskikalkulaatori abil välja osaleja riskiskoor. Kui riskiskoor on madal (<12,5%), siis on uuringus osalemine lõppenud ja jätkub jälgimine perearsti või uroloogi juures. Viimase sammuna palutakse  anda tagasisidet uuringu korraldusele. Soovi korral saab küsimustiku täita ka paberil. 

Kui riskiskoor ületab määratud taseme, suunab uroloog osaleja MRT-uuringule (magnetresonantstomograafia). MRT-uuringu aeg broneeritakse kohe vastuvõtu ajal. Osalejale antakse juhised, kuidas valmistuda MRT-uuringuks ja räägitakse uuringuga kaasnevatest riskidest. 

Pärast MRT-uuringut toimub taas uroloogi vastuvõtt, kes teavitab uuringu tulemustest ja annab osalejale juhised edasiseks.  

Kui MRT leid on negatiivne (leidu ei ole), siis suunatakse patsient jälgimisele perearsti/uroloogi juures.  

Kui MRT leid on positiivne (leid on), siis suunatakse patsient eesnäärme täppisbiopsiale. Kõigi protseduuride ajad broneeritakse kohe vastuvõtu ajal ja osalejale selgitatakse uuringuga kaasnevaid riske. 

Pärast biopsia tegemist on osaleja taas oodatud uroloogi vastuvõtule, kus teda teavitatakse analüüsi tulemusest ja suunatakse jälgimisele perearsti/uroloogi juures või vajaduse korral ravile. 

Osalejatele on tagatud kõik vajalikud uuringud ja/või ravi.

Võimalikud riskid 

Vereanalüüsi võtmisega võib kaasneda verevalum torkekohal. Selle vältimiseks soovitatakse hoida torkekohal survet viie minuti jooksul pärast vereanalüüsi võtmist. 

DRE (rektaalne eesnäärmeuuring) ja TRUS (transrektaalne ultraheliuuring) protseduuridega riske ei kaasne. Esineda võib vähene ebamugavustunne. 

Kuigi MRT on üldiselt üsna ohutu, tuleb siiski arvestada võimalike kaasnevate ohtudega seoses kehasse paigutatud seadmete ja implantaatide või sinna sattunud võõrkehadega. Enne MRT uuringut teavitatakse osalejat täpsemalt võimalikest ohtudest või/ja vastunäidustustest. Oluline on uroloogi teavitada, kui uuringus osalejal esineb kehasse paigutatud seade, kehas/ kehal esinev võõrkeha, või kui on tätoveering või/ja püsimeik. 

Biopsia protseduuri järel võib mõne päeva jooksul olla uriinis või seemnevedelikus verd (kuni kolm kuud) või tekkida vähene veritsus pärasoolest. Nimetatud nähud mööduvad iseenesest. Biopsia võimalikud tüsistused on kehatemperatuuri tõus üle 38°C, mis püsib üle 24 tunni, uriinipeetus ja/või tugev veritsus. Nimetatud nähtude tekkel peab pöörduma erakorralise meditsiini osakonda (EMO).  

Olulised kuupäevad

  • 31. detsember 2024 – viimane võimalus vereproovi andmiseks  
  • 28. veebruar 2025 – viimane võimalus broneerida aeg uroloogi vastuvõtule 

Korduma kippuvad küsimused

Tegin hiljuti PSA analüüsi, aga sain ikka kutse osaleda. Mida ma peaksin tegema?

Kui olete teinud PSA analüüsi viimase 12 kuu jooksul ja selle tulemus ei viidanud vajadusele teha lisauuringuid, siis ei ole vaja uuringus osaleda. Palun andke sellest uuringu korraldajatele teada env@tai.ee 

Kas saan analüüsi teha ka oma perearsti juures?

Ei, selles uuringus osalemiseks broneerige palun vereanalüüsi aeg uuringu verevõtupunktides: env.synlab.ee  

Kas pean uuringul osalema, kui olen kutse saanud?

Uuringus osalemine on rangelt vabatahtlik. Uuringus osalemine annab teile olulist teavet teie tervise kohta ja aitab kaasa meeste tervise kaitsmisele Eestis. Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositud vähk, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav. Varases arengujärgus kasvaja kaebusi ei põhjusta, ent eesnäärme kontrollimine võimaldab vähi avastada ka kaebuste puudumise korral. Kui otsustate uuringus mitte osaleda, siis palume teil põhjendada oma valikut.

Kas minu andmed on kaitstud?

Kinnitame, et teie isikuandmed on kaitstud ja neid töödeldakse vastavalt isikuandmete kaitse üldmäärusele,isikuandmete kaitse seadusele,teistele õigusaktidele ja hea teadustava põhimõtetele. Terviseandmeid kogutakse uuringutegevuste käigus. Isikuandmetele on ligipääs ainult uuringu täitjatel ja laboritöötajatel. Pärast andmekogumise lõppu eemaldatakse isikut tuvastada võimaldavad andmed ja edasine analüüs toimub pseudonüümitud kujul. Pseudonüümitud andmeid jagatakse üleeuroopalise PRAISE-U uuringuvõrgustikuga. Uuringu kokkuvõtted ja tulemused avaldatakse üldistatud kujul. Isikuandmed hävitame lõplikult hiljemalt 31.12.2035. Proove säilitatakse laboris kuni kolm kuud. Uuringukavandi on kooskõlastanud Tervise Arengu Instituudi Inimuuringute Eetikakomitee. 

Mis ajani saan anda vereproovi?

Vereproovi on võimalik anda kuni 31.12.2024. Vereproovile saab aja broneerida env.synlab.ee või helistades labori infotelefonile +372 17123. 

Mis ajani saan registreerida uroloogi vastuvõtule?

Uroloogi vastuvõtule on võimalik aega broneerida kuni 28.02.2025 läbi broneerimiskeskkonna env.synlab.ee või helistades sobivasse tervishoiuasutusse: +372 6207 100 Ida-Tallinna Keskhaigla; +372 5331 9462 Tartu Ülikooli Kliinikum.  

Millised on võimalikud kaasnevad riskid?

Vereanalüüsi võtmisega võib kaasneda verevalum torkekohal. Selle vältimiseks soovitatakse hoida torkekohal survet viie minuti jooksul pärast vereanalüüsi võtmist. 

DRE (rektaalne eesnäärmeuuring) ja TRUS (transrektaalne ultraheliuuring) protseduuridega riske ei kaasne. Esineda võib vähene ebamugavustunne. 

Kuigi MRT on üldiselt üsna ohutu, tuleb siiski arvestada võimalike kaasnevate ohtudega seoses kehasse paigutatud seadmete ja implantaatide või sinna sattunud võõrkehadega. Enne MRT uuringut teavitatakse osalejat täpsemalt võimalikest ohtudest või/ja vastunäidustustest. Oluline on uroloogi teavitada, kui uuringus osalejal esineb kehasse paigutatud seade, kehas/ kehal esinev võõrkeha, või kui on tätoveering või/ja püsimeik.  

Biopsia: protseduuri järel võib mõne päeva jooksul olla uriinis või seemnevedelikus verd (kuni kolm kuud) või tekkida vähene veritsus pärasoolest. Nimetatud nähud mööduvad iseenesest. Biopsia võimalikud tüsistused on kehatemperatuuri tõus üle 38°C, mis püsib üle 24 tunni, uriinipeetus ja/või tugev veritsus. Nimetatud nähtude tekkel peab pöörduma erakorralise meditsiini osakonda (EMO).