TAI valdkonnad ja valdkondade juhid
Valdkond on konkreetsele rahvastiku tervise ja rahvatervishoiu teemale keskenduv fookusvaldkond.
Terviseandmete valdkond
Evar Ojasaar
Eesmärk on tagada kvaliteetsed ja ajakohased terviseandmed, mis on mugavalt kättesaadavad, töödeldavad ja seostatavad teiste oluliste riiklike andmekogudega, vastates sihtrühmade vajadustele.
Peamised tegevused:
- Tervise- ja tervishoiuvaldkonna statistika kogumine ja analüüs
- Meditsiiniregistrite ja andmekogude haldamine ja arendamine
- Tervisestatistika ja -uuringute andmebaasi haldamine
- Andmete avaldamine haigestumuse, tervishoiuteenuste kasutamise, ravipõhjuste ning tervishoiuressursside kohta
- Rahvusvaheliste andmenõuete täitmine
Teadustöö valdkond
Kaire Innos
Peaeesmärk on pakkuda tuge rahvastiku tervise parandamisele suunatud poliitikate kujundamisele ja elluviimisele ning toimivate rahvatervishoiu lahenduste väljatöötamisele.
Peamised tegevused:
- Rahvastiku tervise ja tervisekäitumise seire
- Interdistsiplinaarsed ja rakendusuuringud
- Teaduse populariseerimine ja teadmussiire
- Pikemaajalised elukäigupõhised uuringud
Toitumise valdkond
Janne Lauk
Eesmärk on toetada tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist läbi tervist toetava toidukeskkonna kujundamise ning toitumisteadlikkuse suurendamise ja oskuste parandamise.
Peamised tegevused:
- Toitumisharjumuste edendamiseks infomaterjalide, sekkumiste ja teenuste väljatöötamine
- Riiklike toidu- ja toitumissoovituste koostamine ja ajakohastamine
- Tasakaalusatud ja tervist toetava toitumise teadlikkuse suurendamine
- Tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise toetamine (tervist toetava toidukeskkonna kujundamine)
- Teaduspõhise toitumise infosüsteemi NutriData haldamine ja arendamine
- Koolituste väljatöötamine ja elluviimine
Liikumise edendamise valdkond
Alice Haav
Eesmärk on pakkuda teaduspõhist tuge liikumisharrastuse edendamisel ja tervisepoliitikate kujundamisel, keskendudes muuhulgas liikumisharrastust toetavate ning takistavate asjaolude välja selgitamisele, tervisemõjude hindamisele ja trendide jälgimisele. Töötame välja ka erisuguseid sekkumisi kehalise aktiivsuse suurendamiseks.
Peamised tegevused:
- Rahvastiku kehalise aktiivsuse uuringud ja seire (rahvastiku kehalise aktiivsuse harjumused ja mustrid eri vanuserühmades; kehalise inaktiivsuse tervisemõjude analüüs)
- Liikumisharjumise kujundamiseks sekkumisprogrammide väljatöötamine
- Riiklike liikumissoovituste koostamine ja ajakohastamine
- Liikumisaktiivsuse edendamine, sh haridusasutustes, töökohtadel
- Liikumist soodustava keskkonna edendamine
- Liikumisalane teavitus- ja nõustamine liikumisteadlikkuse suurendamiseks
- Koolituste väljatöötamine ja läbiviimine liikumisharjumuste kujundamise teemal
Vähitõrje valdkond
Kaire Innos
Eesti vähitõrje tegevuskava täitmine ja riigi vähitõrjepoliitika toetamine teadusuuringutega on TAI üks prioriteetidest. Vähk on üks peamisi enneaegse suremuse põhjuseid. Vähi ennetusele, varasele avastamisele ja ravi tõhustamisele suunatud tegevused (sh teadustöö) aitavad vähendada vähihaigestumust ja -suremust, parandada vähielulemust ja vähiga elavate inimeste elukvaliteeti.
Peamised tegevused:
- Tervisekäitumisega seotud vähiriski vähendamisele suunatud tegevused
- Vähi sõeluuringute korraldus, arendamine ja kvaliteedi hindamine (sh vähi sõeluuringute registri tegevus)
- Vähitõrje tulemuslikkuse mõõtmine (sh vähiregistri tegevus)
- Vähiepidemioloogilised teadusuuringud (sh vähihaigestumuse, -suremuse ja -elulemuse uuringud, ebavõrdsuse uuringud)
Vaimse tervise edendamise valdkond
Elisabeth Luisk
Eesmärk on anda pidev ülevaade rahvastiku vaimsest tervisest ja pakkuda tõhusaid ning kättesaadavaid psühholoogilisi sekkumisprogramme. Peamine fookus on vaimse tervise uuringutel, mis aitavad koguda kvaliteetseid ja terviklikke andmeid. Nende alusel saab hinnata vaimse tervise häirete levikut ning selgitada välja peamised riski- ja kaitsetegurid.
Peamised tegevused:
- Rahvastiku vaimse tervise mõjutegurite ja olukorra uurimine ning seiramine, vaimse tervise alane teadustöö
- Vaimse tervise edendamise lahenduste mõju- ja rakendatavuse uurimine
- Tulemuslike lahenduste kasutuselevõtu laiendamine
- Vaimse tervise edendamise pädevuste arendamine
- Ennetustegevused ja väheintensiivsete psühhosotsiaalsete sekkumiste katsetamine ja arendamine
HIV valdkond
Iveta Tomera
Eesmärk on tagada, et HIV kahjude vähendamise ja HIV-ga elavate inimeste toetamise kaudu on panustatud ebasoovitavate tervisemõjude- ja riskikäitumise vähenemisse ning seeläbi paranevad inimeste tervisenäitajaid. Koordineerime ja rahastame HIV-nõustamist ja testimist ning seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) nõustamist ja testimist riskirühmadele (prostitutsioonikaasatutele, meestega seksivatele meestele ja transsoolistele).
Peamised tegevused:
- HIV ja teiste sugulisele teel levivate infektsioonide nõustamise ja testimise korraldamine nii tavaelanikkonnale kui ka haavatavatele sihtrühmadele
- HIV-ga elavatele inimestele nõustamisteenuste arendamine ja korraldamine
- Rahvastiku- ja sihtrühmapõhiste uuringute elluviimine ning seiretegevused
- Teadusartiklite avaldamine Eesti uuringuandmete põhjal
- Spetsialistide teadmiste ja oskuste suurendamine tööks HIV-ga elavate inimestega. Koolitusprogrammide loomine ja elluviimine eri sihtrühmadele ja teenusepakkujatele
- HIV ja teiste STLI teadlikkuse suurendamine, ennetus- ja teavituskampaaniate korraldamine
Laste ja noorte valdkond
Tiia Pertel
Eesmärk on laste ja noorte tervist toetava keskkonna kujundamine ning lastega töötavate spetsialistide teadmiste ja oskuste suurendamine tervise ja heaolu valdkondades. Erilist tähelepanu pöörame laste vaimse tervise edendamisele ja riskikäitumise ennetamisele, samuti ülekaalulisuse vähendamisele ning tervislike eluviiside edendamisele.
Peamised tegevused:
- Lastega töötavate spetsialistide sh lasteaedade ja koolide pädevuse suurendamine laste ja noorte tervise ning heaolu edendamisel ning riskikäitumise ennetamisel. Fookusteemad on vaimne tervis ja uimastiennetus.
- Tõendusel tuginevate ja tulemuslike ennetustegevuste arendamine, rakendamine ja hindamine, sh VEPA metoodika.
- Koolinoorte tervisekäitumise uuringu elluviimine
Ennetuse valdkond
Karin Streimann
Valdkonnaülese ennetuse fookuses on ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamine, otsustajate ja ennetuse elluviijate pädevuse suurendamine, ennetustegevuste testimine, ennetussüsteemi ja mõõtevahendite arendamine ning ennetuse korralduse suunamine.
Peamised tegevused:
- Ennetuse tööjõu arendamine. Rahvusvaheliselt on välja töötatud ennetuse õppekava (Universal Prevention Curriculum), Euroopas (sh Eestis) rakendatakse alates 2018 aastast õppekava kohandatud versiooni, mis on suunatud eeskätt otsustajatele ja poliitikakujundajatele (EUPC). Koolituse eesmärk on luua valdkonnas tegutsevate inimeste seas ühtne arusaam ennetusest.
- Ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamine. Ennetuse teadusnõukogu koondab ennetusega seotud kõrgkoolide esindajaid ja tegeleb ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamisega, toetab ennetustegevuste arengut ning andmetel ja tõendusel tuginevat otsusetegemist ennetuses. Eesmärgiks on ennetustegevuste arendamise ja uurimisega seotud pädevuse ja võimaluste kasv Eestis.
- Valdkonnaülese ennetuse tegevuskava elluviimine. Koostöö valdkondade vahel on probleemide ennetamisel hädavajalik, mistõttu on Eestis suund võetud efektiivsema ennetuse korralduse loomise suunas. Selleks on loodud ennetusnõukogu, kokku lepitud ennetuse põhimõtted ning ennetuse eesmärgid ja soovitatavad tulemused. Nõukogu ja töörühma tööd suunab Justiitsministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi esindajatest koosnev sekretariaat.
- Uurimistöö ennetustegevuste, ennetussüsteemi ja mõõtevahendite arendamiseks. Ennetustöö korraldust võib mõista süsteemina, mis hõlmab eri sidusrühmi ja organisatsioone, inimkäitumist, poliitikatsükleid ning regulatiivseid või käitumuslikke sekkumisi. Uurime Eesti ennetussüsteemi leidmaks olulisemad fookuspunktid, töötame välja ja katsetame lahendusi probleemkohtade muutmiseks, mõõtes ellu viidud tegevuste teostatavust ja tulemuslikkust. Kohandame ja arendame mõõtmisvahendeid heaolu ja seotud tegurite mõistmiseks.
- Arendame ja testime ennetustegevusi, mis on valdkonnaülesed, nt tõendatud tulemuslikkusega hoolivate kogukondade ennetussüsteem (Communities That Care). Uurime mudeli teostatavust Eestis.
- Kommunikeerime ennetusvaldkonna vajadusi, tegevusi ja võimalusi kohalikel, riiklikel ja rahvusvahelistel üritustel, teadus- ja populaarteaduslikes väljaannetes ning TAI veebis avaldatud raportites.
Paikkondade tervisedenduse valdkond
Mai-Liis Kõpper
Eesmärk on paikkondade organisatsioonide rahvatervishoiualase võimekuse arendamise kaudu on panustada tervist ja heaolu toetavate keskkondade loomisse. Selle tulemusel suureneb paikkonna organisatsioonides andmepõhiste otsuste tegemine, teaduspõhiste ennetus- ja edendustegevuste elluviimine ning kollektiivide rahvatervishoiualane kompetents, mis toetab inimeste tervisenäitajate paranemist ja jätkusuutlikku valdkonna arengut.
Peamised tegevused:
- Andmepõhiste otsuste toetamiseks tervise- ja heaoluprofiilide arendamine, rahvatervishoiu valdkonna andmete kättesaadavuse parandamine
- „Tervist edendav töökoht“ märgise väljaandmine
- Teaduspõhiste ja tulemuslike ennetus- ja edendustegevuste elluviimiseks edendus- ja ennetustegevuste arendamine; ennetuse teadusnõukogu hinnatud tegevuste propageerimine ja teavitustöö
- Kompetentside arendamiseks ja töötoe tagamiseks täiendkoolituste, arenguprogrammide, kovisioonide, võrgustike arendamine ja koordineerimine (maakonna tervisedendajad, maakonna haridusasutuste tervisedendajad ja töökoha tervisedendajate/töökohas töötajate tervise ja heaoluga tegelevate spetsialistide võrgustikud)
Alkoholi ja tubaka valdkond
Anneli Sammel
Eesmärk on toetada alkoholi- ja nikotiinitarvitamist mittesoodustava füüsilise ja sotsiaalse keskkonna kujundamist, pakkudes nõu poliitikakujundamisel riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandil ning töötades välja ja rakendades teaduspõhiseid ennetus- ja sekkumismeetmeid. Viime ellu valdkonna seireuuringuid ning teadustööd.
Peamised tegevused:
- Alkoholi ja tubaka/nikotiini uuringute kavandamine, korraldamine või elluviimine
- Teadusartiklite avaldamine Eestis läbiviidud uuringuandmete põhjal
- Sekkumiste ja teenuste väljatöötamine, elluviimise toetamine ning hindamine
- Spetsialistide teadmiste ja oskuste suurendamine tööks alkoholi või nikotiini tarvitavate inimestega. Koolitusprogrammide loomine ja elluviimine eri sihtrühmadele (tervishoiu- sotsiaal- ja justiitssüsteemis)
- Vastutustundliku alkoholimüügi ja serveerimise koolituste väljatöötamine teenindajatele
- Haridusvaldkonna spetsialistidele toetavate materjalide väljatöötamine uimastitarvitamise ennetamiseks ja varajaseks märkamiseks (sh veipimise tõkestamiseks)
- Alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud teavituskampaaniate elluviimne ja vähema alkoholiga elustiili propageerimine
- Tubaka ja nikotiinitoodete (sh e-sigarettide) tarvitamisest loobumise kampaaniate elluviimine
- Alkoholi, nikotiini ja tubaka tervisemõjudest teabe levitamine alkoinfo.ee ja tubakaino.ee veebilehtedel
- Alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud eneseabi veebiprogrammi „Selge“ haldamine ja arendamine
- Alkoholi- ja tubakapoliitikate kujundamise nõustamine
Narkootikumide valdkond
Katri-Abel Ollo
Eesmärk on tagada, et narkootikumide tarvitamisega seotud kahjude vähendamise, sõltuvusravi ja muud abi ning tugiteenused on sihtrühmale kättesaadavad ja on vähendanud ebasoovitavaid tervisemõjusid ning riskikäitumist. Vähenenud on üledooside ja üledoosisurmade arv ning vere kaudu levivatesse infektsioonhaigusse nakatumine narkootikume süstivate inimeste seas. Rahvastiku teadlikkus narkootikumide tarvitamise levimusest ja nende tarvitamisega kaasnevatest ohtudest on suurenenud.
Peamised tegevused:
- Kahjude vähendamise teenuste ja raviteenuste pakkumise korraldamine narkootikume tarvitavatele inimestele ja nende lähedastele
- Rahvastikupõhiste narkootikumide tarvitamise levimusuuringute elluviimine, spetsiifilistes tarvitajate sihtrühmades uuringute elluviimine ning seiretegevused
- Teadusartiklite avaldamine Eesti uuringuandmete põhjal
- Spetsialistide teadmiste ja oskuste suurendamine tööks narkootikume tarvitavate inimestega. Koolitusprogrammide loomine ja elluviimine erie sihtrühmadele (tervishoiu- sotsiaal- ja justiitssüsteemis)
- Teadlikkuse suurendamine uimastitarvitamisega seotud riskidest ja tervisemõjudest
- Sekkumiste ja tööriistade arendamine narkootikumide tarvitamise vähendamiseks, nende rakendamise toetamine ning hindamine
Valdkondade tuumiktiimide töö üldpõhimõtted
Kõigil valdkondadel on püsivad ja regulaarselt koos töötavad tuumiktiimid kogu asutuses.
Valdkondade tuumiktiimid moodustatakse struktuuriüksuste üleselt. Lepitakse kokku valdkondade tuumiktiimi liikmed koos vastutuste ja volitustega.
Tuumiktiimi kuulumine ja kohtumistel osalemine on läbi räägitud osalejate juhtidega.
Tiimi või laiendatud tiimi kaasatakse ka tugiteenuste või teiste valdkondade esindajaid, kes on lähema 6 kuu vaates tiimi eesmärkide ja tööplaaniga tihedamalt seotud.
Valdkonna tuumiktiim juhib regulaarselt valdkonna eesmärkide, võtmetulemuste, tööplaani täitmist ja muudab vajaduse korral tööplaani.
Tuumiktiimi liikmed vastutavad tiimi eesmärkide (põhitegevus, teenus, arendusprojekt) täitmise eest solidaarselt. Valdav osa isiklikke eesmärke tulenevad tiimi(de) eesmärkidest, kuhu ta panustab.
Tuumiktiimi suurus on ideaalis kuni 8 inimest, vajaduse korral võib tiim olla suurem.
Valdkonna Tuumiktiim kohtub minimaalselt üks kord kuus.
Tuumiktiimis osalemise eelduseks on võimalus selle tiimi ülesannete täitmisesse ajaliselt panustada.
Oluline, et tiimis osaleja teaks, mis on tema ülesanne ja see oleks tööplaanis.
Tuumiktiimi võib kaasata inimesi teiste valitsusalade ministeeriumidest või asutustest. Sel juhul räägitakse tuumikusse kuulumine läbi keskuse juhi tasemel.
Teiste valitsusalade kaasamisel on oluline läbi mõelda, kas nende osalemist on vaja valdkonna tuumiktiimis või hoopis laiendatud tiimis.
Laiendatud tuumikus osaleja saab olla tiimi tegevustega paremini kursis, aga ei pea osalema igal tuumiktiimi kohtumisel. Osalemise sagedus lepitakse kokku valdkonnajuhiga.
Tugiteenuste osas on oluline teada, kes on antud valdkonna põhiline tugiteenuse osutaja.