Liigu edasi põhisisu juurde

Eesnäärmevähi varase avastamise uuringus hinnatakse riskipõhise sõeluuringu teostatavust Eestis

Uudis

Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav. Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Eesti Uroloogide Selts alustavad teostatavusuuringuga, et hinnata, kas Eestis on võimalik läbi viia sõeluuringut eesnäärmevähi varaseks avastamiseks, milles võetakse arvesse meeste individuaalset riski haigestuda.

Uuringu juhi, TAI juhtivteaduri Kaire Innose sõnul on eesnäärmevähi riskipõhise sõeluuringu eesmärk selgitada välja mehed, kellel on suur risk eesnäärmevähi esinemiseks, vähendades samal ajal madala riskiga meestel tehtavaid diagnostilisi ja raviprotseduure.

„Selline lähenemine, mida soovitab ka Euroopa Komisjon, aitab ära hoida nende protseduuridega kaasnevaid tarbetuid terviseriske ja ühtlasi säästa tervishoiukulusid. Riskipõhine sõeluuring koosneb mitmest etapist ja igas etapis sõelutakse välja mehed, kes vajavad täiendavaid uuringuid,“ lisas Innos.

2024. aasta jooksul kutsutakse uuringus osalema 12 000 meest vanuses 50-69 aastat, kes elavad Tallinnas või Tartus, kellel on kehtiv ravikindlustus ja kes ei ole teinud viimase 12 kuu jooksul PSA analüüsi. Kõik osalejad saavad personaalse kutse e-kirja, tavakirja või SMS-i teel. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja tasuta.

Sõeluuring algab osaleja jaoks PSA ehk prostataspetsiifilise antigeeni määramisega verest. Selleks palutakse osalejatel broneerida veebikeskkonnas või telefoni teel endale sobiv vereproovi andmise aeg proovivõtupunktis Tallinnas või Tartus. Mehed, kellel PSA analüüsi tulemus ületab teatud taseme, suunatakse edasi uroloogi vastuvõtule ja edasine tegevus toimub juba tervishoiuasutuses. Uroloogi vastuvõtul hinnatakse eesnäärmevähi riski küsitluse ja läbivaatuse abil ning kui riskiskoor ületab määratud taseme, suunab uroloog osaleja MRT-uuringule (magnetresonantstomograafia) ja vajadusel edasistele uuringutele. Pärast uuringut palutakse osalejatel anda oma hinnang uuringu korraldusele.

„Riskipõhise sõeluuringu puhul on tegemist uudse lähenemisega eesnäärmevähi varasele avastamisele, mida samal ajal uuritakse mitmes Euroopa riigis,“ selgitas Eesti Uroloogide Seltsi president dr Martin Kivi. „Julgustan kõiki kutse saanud mehi uuringus osalema. Varases arengujärgus kasvaja ei põhjusta mehele mingeid kaebusi, ent eesnäärme kontrollimine võimaldab avastada vähi agressiivsemad vormid piisavalt vara, et tagada edukas ravi.“ 

„Hetkel käimasoleva kolme riikliku sõeluuringu, rinna-, emakakaela- ja soolevähi sõeluuringu osalus on aasta-aastalt suurenenud ja lähenemas juba soovituslikule 70%-le. Seega saame hakata vaatama uute sõeluuringute käivitamise poole,“ sõnas Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna. „Teostatavusuuringute läbiviimine on oluline selleks, et võimalikult tõhusalt ja tulemuslikult valmistada ette uusi riiklikke sõeluuringuid, mille eesmärk on vähendada vähisuremust. Selleks rahastab Tervisekassa kopsuvähi sõeluuringu piloteerimise kõrval ka eesnäärmevähi riskipõhise sõeluuringu teostatavuse hindamist,“ selgitas ta.

Uuringu läbiviimisel tehakse koostööd Euroopa Uroloogide Assotsiatsiooni uuringuvõrgustikuga PRAISE-U, mille raames hinnatakse riskipõhise sõeluuringu tulemuslikkust ja teostatavust Euroopa riikides. Uuringu koostööpartnerid on TAI, Eesti Uroloogide Selts, Tervisekassa, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja SYNLAB Eesti.