Liigu edasi põhisisu juurde

Kopsuvähi sõeluuringu teostatavuse uuring

Uuring
Allalaadimine (PDF, 307.78 KB)

Tervise Arengu Instituut koostöös Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumiga viis 2021. aastal ellu uuringu, mille eesmärk oli hinnata, kas kopsuvähi sõeluuringut saab teha perearstikeskuste abil. 

Uuring viidi ellu kolmes Tartu perearstikeskuses, mille nimistutest kaasati 1200 patsienti vanuses 55–74 eluaastat. Nende seast selgitati välja praegused või endised suitsetajad, kes kuulusid suitsetamise kestuse või kopsuvähi riskiskoori tõttu riskirühma. Suurenenud kopsuvähi risk tuvastati 206 patsiendil, kes kaasati sõeluuringusse ja suunati kompuutertomograafilisele uuringule. Uuringu käigus tuvastati kopsuvähk ühel patsiendil, keda raviti kirurgiliselt. Kompuutertomograafilise uuringuga tuvastati aga lisaks veel üks või mitu muud terviseprobleemi 186 (92,5%) patsiendil, kes suunati  kopsuarsti või mõne teise erialaarsti konsultatsioonile.

Uuringu põhjal järeldati, et kompuutertomograafiline kopsuvähi sõeluuring on Eestis riskirühma patsientidel edukalt elluviidav, kui patsientide riski väljaselgitamise ja uuringule suunamisega tegelevad perearstikeskuse õed ja arstid ning uuringut kirjeldavad radioloogid kindla metoodika alusel. Samuti osutus oluliseks eduteguriks uuringu koordinaatori roll.

Uuring oli osa tegevustest, mille eesmärk oli koguda andmeid üleriigilise kopsuvähi sõeluuringu algatamise kohta.
 

Kopsuvähi sõeluuringu teostatavuse uuringu kokkuvõte_1

Info

Aasta
2022
Väljaandja
Tervise Arengu Instituut, Tartu Ülikool
Autorid
Tanel Laisaar, Kaja-Triin Laisaar, Piret Viiklepp