Liigu edasi põhisisu juurde

HPV kodutest emakakaelavähi sõeluuringus 2023

Uuring
Allalaadimine (PDF, 181.74 KB)

2023. aastal pakuti HPV kodutesti tegemise võimalust emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluvatele naistele, kes aasta esimeses pooles ei olnud jõudnud veel uuringut teha.  Naistel oli võimalik valida, kas osaleda sõeluuringul tavapärasel viisil tervishoiuasutuses või tehes HPV kodutesti.

Kodutesti said soovijad tellida veebikeskkonnast. Lisaks pakkusid koduteste 89 apteeki viies maakonnas: Ida-Virumaal, Viljandimaal, Võrumaal, Valgamaal, Põlvamaal.

  • Emakakaelavähi sõeluuringu tegemiseks valis kodutesti 4903 sihtrühma naist (enam kui 10% sõeluuringul osalenutest), neist 337 sai kodutesti apteegist.
  • Kodutesti tegijate osakaal oli suurim 60- ja 65-aastaste naiste hulgas. Maakondades oli sõeluuringul osalenute hulgas kodutesti valinud naisi enim Võru, Ida-Viru ja Järva maakonnas.
  • Apteekidest saadud kodutestidest ligi 70% väljastasid Ida-Virumaa apteegid, kus seda tehti juba teist aastat järjest. Apteegist said kodutestikomplekti 43% Ida-Virumaal, 27% Põlvamaal ja 25% Võrumaal kodutesti valinud naistest.
  • 2023. aastal kasvas emakakaelavähi sõeluuringu osalusmäär 2022. aastaga võrreldes 5,8% võrra jõudes 64%-ni, mis on läbi aegade kõrgeim.

HPV kodutest on usaldusväärne viis emakakaelavähi sõeluuringu tegemiseks ja paljudele naistele sobivam alternatiiv, mis on aidanud oluliselt suurendada osalust.

Apteekides kodutestide pakkumine on parandanud sõeluuringu kättesaadavust.

2024. aastal on HPV kodutest sihtrühmale kättesaadav veebist tellides ja Valga, Viljandi, Võru, Põlva ja Ida-Viru maakonna apteekides juba alates jaanuarist kogu aasta vältel.

HPV-kodutest-emakakaelavähi sõeluuringus 2023

Info

Aasta
2024
Väljaandja
Tervise Arengu Instituut, Tervisekassa