Liigu edasi põhisisu juurde

Vabatahtlikud korjasid Tallinnast, Maardust ja Ida-Virumaalt kokku 748 süstalt

Uudis

Eesti eri linnades toimusid taas koristustalgud, et korrastada linnaruumi otsides üles ja viies jäätmekäitlusesse kasutatud süstlad. Kokku leidsid vabatahtlikud 748 süstalt, neist 422 Ida-Virumaalt ning 362 Tallinnast ja Maardust.

Tallinnas toimusid talgud Õismäel, Mustamäel, kesklinnas, Põhja-Tallinnas, Lasnamäel, Kristiines, Lillekülas, Tondil. Neist kõige enam leiti süstlaid Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel, samuti kesklinnas. Koristustalgud toimusid ka Narvas, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Kiviõlis. Ida-Virumaal oli kõige enam leide Narvas ja Kohtla-Järvel.

MTÜ Convictus Eesti eestvedamisel toimuvad koristustalgud juba viiendat aastat. Võrreldes eelnevate aastatega leiti tänavu tänavatelt vähem kasutatud süstlaid.  Näiteks eelmise aasta septembris leiti 1635 süstalt, sel aastal ligi tuhat vähem.

„Kevadise eriolukorra ja jätkuva koroonaviiruse leviku tõttu ei ole käesolev aasta tavaline ka kahjude vähendamise teenuse jaoks. Leitud süstalde arvu vähenemist võib selgitada kahjude vähendamise teenuste parema kättesaadavusega. Tänu kasvavale teenuste võrgustikule jõuame rohkem inimesteni, kellel on pikaaegne narkootikumide tarvitamise kogemus, kuid varasem teenuste kogemus puudub,“ selgitas TAI narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht Aljona Kurbatova. Samas on mõju avaldanud ka eriolukorra ajal vähenenud narkootikumide kättesaadavus. Mitmeid aineid oli keerulisem hankida ja mõned narkootikumide tarvitajad hakkasid aineid tarvitama muul viisil kui süstides.

Süstalde koristamine ei toimu ainult kampaania korras. Kahjude vähendamise keskuste töötajad teevad seda regulaarselt, et aidata hoida meie elukeskkonda puhta ja turvalisena. Tänavatel märgatud süstaldest võib märku anda lähima keskuse töötajatele, kes uurivad olukorda, koristavad süstlad turvaliselt ära ja hävitavad. Keskuste kontaktid leiab www.narko.ee.

Tänavatel leitud süstalde arvu vähenemine kinnitab kahjude vähendamise keskuste töö olulisust. Lisaks sellele, et keskustesse saab tuua kasutatud süstlad, pakutakse nendes nõustamist, sotsiaalabi ja jagatakse ning õpetatakse kasutama üledoosi puhul elupäästvat ravimit naloksoon. Kahjude vähendamise keskused on sageli esimeseks kohaks, kus sõltuvusprobleemiga inimesega kontakt saavutatakse ja hakatakse koos otsima lahendusi probleemidele ning võimalusi pöörduda ravile või teistele abiteenustele.

MTÜ Convictus Eesti kahjude vähendamise teenuse juht Greete Org toob välja, et kahjude vähendamise teenus on mõeldud kõigile, kes narkootikumide tarvitamisega mingil moel kokku on puutunud, seda olenemata tarvitamise viisist. „Meie juurde on oodatud nii tarvitajad, kui nende lähedased, mitte kedagi ukse pealt ära ei saadeta. Ükskõik, millise mure korral, pöörduge julgelt kahjude vähendamise keskusesse.“ lisas Org.

Kokku on Eestis eri piirkondades praegu 33 kahjude vähendamise teenuse osutamise kohta, millest 14 on statsionaarsed keskused ja 19 väljatööl põhinevad. Lisaks pakutakse kahjude vähendamise teenust Tartus Raekoja Apteegis ja mööda Eestit sõidavad kaks nõustamisbussi.

Süstlakorje talgutel Tallinnas ja Ida-Virumaal osalesid MTÜ Convictus Eesti, MTÜ Me aitame sind, MTÜ Pealinna Abikeskus, EHPV, Päästearmee Eestis, Tervise Arengu Instituut ja vabatahtlikud.

Pilte koristustalgutest näeb siit.