Liigu edasi põhisisu juurde

Suitsetamisest loobumine tähendab nikotiinisõltuvusest vabanemist

Arvamus

Suitsetamise populaarsuse languse tõttu panustab tubakatööstus uute toodete arendamisse luues eksitavat tervislikuma alternatiivi kuvandit. Hoolimata populaarsuse langusele sureb maailmas suitsetamise tagajärjel ligi seitse miljonit inimest aastas, kirjutab TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Kulpas.

Kuna sõltuvusest on raske vabaneda proovivad tubakatootjad reklaamida enda uusi tooteid tervisliku loobumisvahendina. Tegelikult ei ole e-sigaret, nikotiinipadi ega kuumutatav tubakatoode suitsetamisest loobumise tõenduspõhised vahendid, vaid tegemist on nikotiinisõltuvuse jätkamisega teisel kujul.

Olenemata põlemisprotsesse puudumisest, on teada, et nende tarvitajate hulgas on suurem haigestumine näiteks insulti, infarkti ja südame isheemiatõppe. Juba nikotiin ise vähendab keharakkude võimet suruda alla kasvajate arengut, tagajärjeks on suurem oht vähi tekkeks.

Suitsetamisest loobumisel on oluline teadlikult muuta käitumuslikke harjumusi. Abiks ei ole tooted, mis matkivad suitsetamist, kuna asendades ühe toote samalaadse alternatiivi vastu, ei muutu inimeste automaatsete harjumuste osas midagi.

Sageli ei suudeta sigareti tarvitamist alternatiivsete toodete abil maha jätta ja neid kasutatakse paralleelselt. Nii suureneb risk inimese tervisele veelgi. Tuleb rõhutada, et praegu puuduvad uuringud, mis tõestaksid nende toodete efektiivsust ja ohutust meditsiinitootena.

Mitmed organisatsioonid on juhtinud tähelepanu sellele, et uued tubaka- ja nikotiinitooted hoiavad ülal nikotiinisõltuvust ning nende tarvitamine normaliseerib suitsetamist ühiskonnas. Laias valikus kasutusele tulnud veipimisseadmed, suitsu- ning tubakavabad tooted hoopis suurendavad suitsetamise populaarsust ja seda eriti noorte hulgas.

Ka Eesti uuringute tulemused löövad häirekella, sest 11-aastastest noortest ligi 70% alustavad suitsetamist just e-sigaretist. Kuigi tubakatootjad levitavad väiteid, et uute toodetega on võimalik suitsetamisest loobuda, näeme täna, et pigem on need alguseks uue põlvkonna nikotiinisõltuvusele.