Liigu edasi põhisisu juurde

„Septembris ei Joo!“ – aktsioon, millest võidavad kõik

Uudis

Karin Kilp
Karin Kilp, TAI terviseturunduse osakonna projektijuht

„Septembris ei joo!“ pakub igal aastal paljudele inimestele võimaluse tõestada enesele ja teistele, et alkoholi tarvitamisest loobumine pole mitte ainult võimalik, vaid ka tervisele kasulik. Tervise Arengu Instituut (TAI) on olnud aktsiooni eestvedaja juba seitse aastat motiveerinud inimesi alkoholivaba kuuga ühinema ja toetanud algatusega liitunuid. Sel aastal osales algatuses inimesi rohkem kui kunagi varem.

„Septembris ei joo!“ liikumine kasvab hoogsalt

Alkoholist pikema pausi tegemine on tõendatult positiivse mõjuga. TAI järeluuringute andmetel otsustas põhjal otsustas 2023. aasta septembrikuus alkoholist loobuda hinnanguliselt 60 250 inimest. See näitab, et üha rohkem inimesi on valmis proovima tervislikumat eluviisi ja suhtuma teadlikumalt alkoholi tarvitamisse. Sel aastal esmakordsete osalejate arv ulatus hinnanguliselt 17 000 inimeseni. „Septembris ei joo!“ on seega hoogustuv liikumine, mis suudab kaasata uusi osalejaid ja innustada proovima neid alkoholivaba eluviisi.

Alkovaba kuu aktsioonis osalejatest 82%  õnnestus alkoholist täielikult loobuda, ülejäänud vähendasid alkoholitarvitamist, kuid sellest täielikult ei loobunud.

Alates 2017. aastast, mil TAI aktsiooni Eestis algatas, on selles osalejate arv kasvanud oluliselt. Kui 2017. aastal osales hinnanguliselt 22 000 inimest, siis selleks aastaks oli see arv pea kolmekordistunud. 2020. aasta osalemise tase tõusis COVID-19 pandeemia ja sotsiaalsete piirangute oludes hüppeliselt. Järgnevatel aastatel kaasatus küll mõnevõrra vähenes, saavutades 2023. aastal siiski rekordilise taseme.

septembris ei joo

Inimesed märkavad alkoholivaba kuu järel positiivseid muutusi

Paljud inimesed soovivad proovida alkoholist loobumist ja parandada seeläbi oma tervist. Iga üksiku osalusotsuse taga on konkreetse inimese isiklikud kogemused ja saavutused. Paljud aktsioonis kaasa löönud inimesed on pärast alkoholist loobumist märganud positiivseid muutusi. Nad täheldavad paranenud enesetunnet, suurenenud energiataset ja paremat unekvaliteeti. Tänavuses „Septembris ei joo!“ algatuses osalenutest plaanib järgmisel korral sellest osa võtta 67%.

Kogu maailmas paraneb teadlikkus tervislikest eluviisidest ja alkoholi tarvitamise mõjudest igapäevaelule ning üha enam inimesi otsib võimalusi, kuidas tervislikumalt elada.

„Septembris ei joo!“ aktsioon innustab meid tegema tervislikumaid valikuid ja suhtuma alkoholiga seotud valikutesse teadlikumalt. See on aktsioon, millest võidavad kõik.