Liigu edasi põhisisu juurde

Naistearstide selts: tervisevaldkonna registrite töö ei tohi katkeda

Arvamus

Eesti Naistearstide Selts teatas, et on sügavalt mures sotsiaalministeeriumi otsuse pärast likvideerida Tervise Arengu Instituut (TAI) ning nõuab kinnitust, et registrite tööd ei lõpetata.

Naistearstide seltsi president Ivo Saarma saatis tervise- ja tööminister Tanel Kiigele pöördumise seoses plaaniga Tervise Arengu Instituut laiali saata. Ta märgib, et sarnaselt rahvatervishoiu instituutidega teistes Euroopa Liidu riikides, on TAI riigi tervisevaldkonna kompetentsikeskus, kelle abil saab riik teha tõenduspõhiseid tervishoiupoliitilisi otsuseid ja teha ravikvaliteedi seiret. Registrite andmed tagavad korrektse riikliku statistika, mida muud andmebaasid ei võimalda. 

Saarma seletab, et raseduse infosüsteemi kuuluvad meditsiiniline sünniregister ning raseduse katkemise ja katkestamise register on hindamatu väärtusega ka maailma mastaabis, kuhu on 30 aasta jooksul kogutud usaldusväärsed ja võrreldavad andmed. Registrite andmed on üliolulised ja unikaalsed nii tervishoiuteenuse osutajatele, tervishoiupoliitika kujundajatele kui teadlastele. Sünniregistri andmete kombineerimisel teiste TAI terviseregistrite andmetega on koostatud mitmeid väitekirju, teadusuuringuid, publikatsioone.

"Väga oluline on, et koostöö meditsiini valdkonna registrite pidamisel jätkuks ning järjepidevus ei katkeks," kirjutab Saarma. "Kõik muudatused registrite korralduses peavada olema hoolikalt ja  koostöös läbi kaalutud. Registritesse andmete kogumise peatamine põhjustab korvamatu kahju ning seda pole võimalik aja möödudes taastada."

Naistearstide selts nõuab kinnitust, et tervisevaldkonna registrite töö Eestis jätkub. Lisaks raseduse infosüsteemile on vajalik Eesti vähiregistri, vähi sõeluuringute registri ja surmapõhjuste registri töö jätkumine.

Pöördumine avaldati 16.03 portaalis Med24.ee