Liigu edasi põhisisu juurde

Kuidas vältida pühade ajal alkoholiga liialdamist

Arvamus

Jõulude ja aastavahetuse aeg toob kaasa palju koosviibimisi ja tähistamisi sõprade ning pere ringis. See on rõõmus, kuid sageli ka stressirohke aeg aastas, mis võib viia mitmete liialdusteni, eriti kui jutt käib alkoholist.

Kui soovid ennast tõeliselt välja puhata ja veeta aega aktiivselt, siis tasub pühade aeg mööda saata täiesti alkoholivabalt. Nii algab iga uus päev värskena, tervis ei saa kannatada ja suhted lähedastega püsivad head.  

Kui aga siiski otsustad alkoholi tarvitada, on aeg meelde tuletada mõned lihtsad nipid, kuidas vähem juua.

Planeeri nädalasse mõned alkoholivabad päevad

Kui sul on tulemas pikem töövaba periood, siis planeeri see ette nii, et sellesse jääks mitu täiesti alkoholivaba päeva. Sisusta need tegevustega, mis pakuvad sulle muul moel rahuldust. Liigu väljas, matka, külasta kino või kontserti. Kaasa neid sõpru, kes tahavad kainena osaleda. 

Ära joo üksinda. Väldi joomist televiisori või arvuti ekraani ees. Kui rutiinid on juurdunud, siis tarvita alkoholivabasid alternatiive. Lükka  alkoholi tarvitamine sellesse õhtusse, kus on planeeritud seltskondlik koosviibimine ja kus teadaolevalt pakutakse alkoholi.

Ära varu koju alkohoolseid jooke ega hoia neid külmkapis või mujal nähtaval kohal,

Mittealkohoolseid jooke võiks olla kodus mitmekesises valikus, et saaksid soovi korral valida meelepärase ja kohe juua. Talveõhtutesse sobivad hästi ka erinevad vürtsidega maitsestatud soojad teed ja mahlajoogid. Neid saad nautida kogu perega.

Kui veini või õlleklaas on saanud harjumuspäraseks, siis võid kasuta neid alkoholivaba joogi serveerimisel. Need klaasid sobivad hästi ka luksusliku ja isuäratava välimusega alkoholivaba kokteili joomiseks.

Hoia joodavad kogused kontrolli all

  • Tee ära „kodutöö“ ja selgita alkoholikalkulaatori abil välja, kui palju sisaldavad sinu tavapärased joogid alkoholiühikuid. Hoiad oma tervist, kui püsid madala riski piirides (naised 1 ühik päevas ja mehed 2 ühikut päevas)
  • Vali alati väiksema alkoholisisaldusega jook
  • Vali alati väiksemas klaasis või taaras olev alkohoolne jook
  • Joo aeglaselt, väikeste lonksudega ja pane klaas vahepeal käest ära
  • Klaase kokku lüües ja tooste öeldes võta vaid väike sõõm. Joo enda, mitte teiste tempos. Vajadusel vala kokku löömiseks endale midagi alkoholivaba
  • Ära täida enda klaasi alkoholiga enne, kui eelnev kogus pole joodud. Ära lase ka teistel oma joogile peale valada, nii omad kontrolli joodavate koguste üle
  • Tarvita alkohoolsete jookide vahele mittealkohoolseid jooke, et säilitada organismile vajalik vedeliku tase
  • Ära joo alkoholi tühja kõhu peale, sest nii imendub alkohol kiiresti vereringesse
  • Keskendu pidulauas rohkem heale toidunaudingule kui alkoholile, kuid püüa mõlemaga mitte liialdada

Anneli Sammel

TAI terviseriskide ennetamise keskuse juht