Liigu edasi põhisisu juurde

Ära hoia head mõtet vaka all!

Uudis

Tervise Arengu Instituut (TAI) on kuulutanud välja ideekonkursi, mille abil soovitakse leida nikotiinist loobujatele eneseabirakenduse sisulahendust innovaatilise digilahenduse kaasabil. Rakendus peaks nõustama, motiveerima ja toetama neid, kes on otsustanud suitsetamisest või üldse mõnest nikotiinitoote kasutamisest loobuda.

Konkurss on auhinnaline – esimene koht saab preemiaks 12 000, teine ja kolmas koht kumbki 4000 eurot. Osaleda võivad nii ettevõtjad kui eraisikud – oodatud on tehnoloogia arendajad, iduettevõtjad, teadlased, tervishoiutöötajad, tudengid, disainerid ja kõik teised, kes tunnevad, et nende peas võib küpseda väärt lahendus, mis tingimustele vastab.

„Läbi eneseabirakenduse saaksime aidata suurt osa inimesi, kes on valmis nikotiinist loobuma, kuna loobumise nõustamisteenus peaks olema kõikidele inimestele vabalt kättesaadav. Eneseabirakendus aitab kokku hoida tervishoiusüsteemi ressursse (inim,- aja- ja rahalisi) ning lisaks tõstab inimeste vastutust oma tervise eest,“ loetles ideekonkursi loodetavaid kasusid TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Kulpas.

Suitsetajate arv Eestis on viimase kümne aastaga oluliselt vähenenud. Täiskasvanud igapäevasuitsetajate osakaal elanikkonnast on 18%. Suitsetamisega alustatakse küll järjest hilisemas eas, kuid kiirelt tõusev trend on alternatiivsete tubakatoodete populaarsus noorte seas ning nende tarvitamise alustamine üha nooremas eas.

73% noortest, kes on suitsetanud, on alustanud suitsetamist just e-sigaretist. E-sigaretti on proovinud 51% 15-aastastest, 30% 13-aastastest ning 9% 11-aastastest lastest. Huuletubakat on kasutanud viimase 30 päeva jooksul 13% noortest. Alternatiivsete toodete pealetung on tekitamas uut nikotiinisõltuvuses põlvkonda, kellele on vaja uusi innovaatilisi lahendusi sõltuvusest vabanemiseks.

Ideekonkursile on võimalik ideid esitada kuni 26. oktoobrini 2021. Ideekonkursil osalemiseks tuleb sisse logida riigihangete registri e-keskkonda ning registreeruda hanke „Nikotiinist loobuja eneseabirakenduse ideekavand“  juurde. Esitatud töid hindab viieliikmeline žürii. 

Ideekonkurss viiakse läbi EASi toetusel, projekti rahastatakse Euroopa struktuurifondide vahenditest.

EL logod