Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Sotsiaaltöö on aastal 2050 rohkem nähtav ja toetab ühiskonna sidusust

Sotsiaaltöö kui elukutse

Rahvastik vananeb, linnad kasvavad, inimeste enesemõistmine muutub mitmekesisemaks ning tehnoloogia areneb tormilise kiirusega –niisugune areng mõjutab otseselt ka sotsiaaltööd. Milline on sotsiaaltöö roll nende muutuste keskel? Just selle üle mõtisklesid kevadel Tallinna ülikooli üliõpilaste esseekonkursil osalejad. Artikli alus on essee, mis valiti konkursi kolme parima hulka.

Natalja Rosenthal, Tallinna ülikooli sotsiaaltöö magistrant
Eesi sotsiaaltöö assotsiatsiooni juhatuse liige 

 

Kiiresti muutuvas maailmas hakkamasaamiseks on vaja pidevalt kohaneda ja uuenduslikult mõelda. Ka sotsiaaltöö elukutse, mis keskendub inimeste heaolu parandamisele, haavatavate rühmade toetamisele ja sotsiaalse õigluse edendamisele, ei jää muutustest puudumata. Olen sotsiaaltöös uustulija, kuid mulle on saanud selgeks, et see eriala areneb pidevalt koos ühiskonna vajadustega.

Sotsiaaltöö on alati olnud seotud argieluga, toetades inimesi eri eluetappidel ja olukordades. Milline on sotsiaaltöö aastal 2050 ja kuidas peaks sotsiaalvaldkond arenema, et tulle toime uute ülesannetega ning tagada haavatavatele inimestele tugi?

Kriisid on muutnud sotsiaaltöö suunda ja teadvustanud vajadust paindlikkuse, uuendusmeelsuse ning rahvusvahelisele koostööle avatud mõtlemise järele.

Kas kasutame tulevikus rohkem tehnoloogiat, milline on kogukondade roll, kuidas rahvastiku vananemine mõjutab hoolekannet – nende ja teiste küsimuste üle arutlemine aitab meil sotsiaaltöötajatena olla veelgi mõjukamad ja hoida ühiskonna sidusust.

Koroonapandeemia ajal muutus sotsiaaltöö päris palju: tekkis vajadus kaugõpingute ja -teenuste järele, hakati mõistma vaimse tervise probleemide tähtsust, suurenes ebavõrdsus. Sellele järgnenud pagulaskriis Ukrainas puhkenud suure sõja tõttu näitas, kui tähtis on olla valmis toetama inimesi, kes on kodu kaotanud ja saanud traumeerivaid kogemusi. Kriisid on muutnud sotsiaaltöö suunda ja teadvustanud vajadust paindlikkuse, uuendusmeelsuse ning rahvusvahelisele koostööle avatud mõtlemise järele.

Milline on sotsiaaltöö kahekümne viie aasta pärast? Rõhutan, et järgnevad väited on üksnes minu fantaasia vili ja tegelikult ei pruugi kõik päris nii minna.

Tehisintellekt ja automatiseerimine avab uusi võimalusi

Arvan, et tehisintellektil, automatiseerimisel ja digilahendustel on 2050. aastaks sotsiaaltöös tähtis koht. Automaatne andmeanalüüs ja masinõpet kasutavad nutikad rakendused aitavad sotsiaaltöötajatel paremini riske märgata ja sekkuda enne, kui probleemid võimenduvad. Virtuaalsed nõustamisteenused ja tehisintellektil põhinevad abimeetmed vähendavad administratiivset koormust ja võimaldavad sotsiaaltöötajatel keskenduda suhtlemisele.

Sotsiaaltöötajad peavad olema digipädevad ja suutma kasutada uusi tööriistu, et muutustele paremini reageerida.

Võimalik, et tulevikus võib tehnoloogia olla abiks ka psühholoogilise toe pakkumisel. Näiteks võib virtuaalreaalsuse ja tehisintellekti abil kujundada keskkondi, kus inimesed saavad turvaliselt oma emotsioone väljendada ja leiavad tuge. Nutikad rakendused võimaldavad sotsiaaltöötajatel paremini jälgida nende abi kasutavate inimeste heaolu ja ennetada kriise.

Tehisintellekt võib aidata väljatöötatud lahendusi kohandada erinevate sihtrühmade vajadustele, aidates luua personaalseid juhtumi- ja hooldusplaane, mis võimaldavad langetada otsused täpsete prognooside ja mudelite alusel. Tõenäoliselt kasutavad neid 2050. aastal kõik sotsiaaltöötajad. Tehnoloogia areng võib samas kaasa tuua ka uusi probleeme, näiteks andmekaitse ja privaatsuse küsimused. 

Oluliseks muutub vanemaealiste tööhõive ja sotsiaalne kaasatus.

Sotsiaaltöötajad peavad siis veelgi rohkem järgima küberturvalisuse nõudeid ja ka uue tehnoloogia kasutamisel silmas pidama, et isikuandmeid kasutataks eetiliselt ning vastutustundlikult, nagu juba praegu ütleb eetikakoodeks (ESTA 2022). Sotsiaaltöötajad peavad olema digipädevad ja suutma kasutada uusi tööriistu, et muutustele paremini reageerida.

Tehnoloogia areng võib muuta sotsiaaltöö meetodeid, võimaldades näiteks virtuaalset nõustamist või aidata lahendada probleeme andmete põhjal. Kuidas aga digiajastul säilitada inimlik kontakt ja empaatia? Sotsiaaltöötajad peavad leidma tehnoloogia kasutamise ja inimlikkuse tasakaalu, et toetada inimesi nende vajadustest lähtudes.

Rahvastiku vananemine ja sotsiaalne ebavõrdsus vajavad tähelepanu

Rahvastiku vananemine on üks tuleviku suuremaid probleeme. Aastaks 2050 on paljudes riikides suur osa elanikkonnast vanemaealised. See eeldab tõhusamaid ja isikupärasemaid hooldusteenuseid. Nutikodud, robotist hooldusassistendid ja kodus elamist toetavad paindlikud hooldusteenused on tulevikus sotsiaaltöö igapäev. Kasutusele võetakse ka uued pensionisüsteemid ja toetuste mudelid, mis on kohandatud vananeva elanikkonna vajaduste järgi.

Oluliseks muutub vanemaealiste tööhõive ja sotsiaalne kaasatus, et vähendada eraldatust ja parandada elukvaliteeti. Jätkata tuleb kogukondade tugevdamist, et üksteist märgataks, saaks sotsiaalseid probleeme ennetataks ja pakutaks üksteisele tuge. 

Sotsiaaltöö muutub järjest rahvusvahelisemaks.

Sotsiaaltöötajad peavad olema valmis toetama vanemaealisi nii tervishoiu kui ka sotsiaalsetes küsimustes, tagades nende heaolu ja väärikas elu. Vaja võib minna uusi meetodeid, mis võimaldavad vanemaealistel osaleda ühiskonnaelus ja vähendada üksindust. Edendada tuleb nii kehalist kui ka vaimset tervist. Sotsiaaltöö spetsialistid arendavad välja programmid, mis toetavad vanemate inimeste aktiivset elu. Vanemate inimeste toetamiseks kasutatakse palju rohkem tehnoloogilisi lahendusi, näiteks videokonverentsid ja virtuaalsed kogukonnad.

Tulevikus võib suureneda ka krooniliste haigustega inimeste arv. Veelgi olulisemaks muutub tervishoiu ja hoolekande lõimitus, sest inimeste toetamiseks ja nende taastumisele kaasaaitamiseks on vaja mitmekesiseid teenuseid. Valdkonnaülene koostöö tagab, et inimeste vajadustega arvestatakse ja teenused on asjakohased ning tõhusad. Kõik see eeldab, et vähem on ka bürokraatlikke takistusi, mis aitab inimestel hõlpsamini abi saada.

Sotsiaaltööd mõjutab ka sotsiaalse ebavõrdsuse süvenemine. Suureneda võib nii riikide kui ka kogukonnagruppide ebavõrdsus, mis nõuab sotsiaaltöötajatelt rohkem pingutusi, et toetada haavatavaid gruppe. Näiteks võib olla vaja uusi lahendusi, et vähendada vaesust ja parandada inimeste elutingimusi. Sotsiaaltöö muutub järjest rahvusvahelisemaks, sest üleilmsed probleemid nõuavad ühiste lahenduste leidmist.

Sotsiaaltöötajad peavad tagama, et kõiki koheldakse võrdselt. See eeldab ka ühiskonna suuremat teadlikkust sotsiaalsetest probleemidest ja tööd selle nimel, et ühiskond oleks kaasavam. Kaasavas ühiskonnas tunnevad kõik ennast väärtustatuna. Sotsiaaltöötajad peavad pingutama, et kujundada ühiskond, kus kõigil oleksid võrdsed võimalused ning sotsiaalne õiglus oleks tegelikkus.

Kliimamuutused mõjutavad elu ja heaolu

Inimeste elu mõjutavad 21. sajandil üsna palju kliimamuutused, mis põhjustavad looduskatastroofe, halvendab elutingimusi ja tekitab majanduslikku ebastabiilsust. Aastaks 2050 võib kliimapõgenike arv suureneda märkimisväärselt, sest merevee taseme tõus, põuad, tormid ja muud äärmuslikud ilmastikuolud sunnivad inimesi kodust lahkuma.

Kliimamuutused ja konfliktid võivad põhjustada üha suurema rände ja tekkida võivad uued kultuuri- ning keeleprobleemid, mis nõuab sotsiaaltöölt paindlikkust ja eeldab mitmekesist teenusevalikut. Erineva kultuuritausta ja keelega inimeste toetamine ning kogukondade sidususe tagamine muutub sotsiaaltöö keskseks ülesandeks. Kliimamuutused ei ole ainult keskkonna probleem, see mõjutab ka inimeste elu ja sotsiaalset heaolu. Sotsiaaltöö spetsialistid peavad teadma, milline on kliimamuutuste sotsiaalne mõju, näiteks ümberasumine, stress ja terviseprobleemid. Nad peavad aitama kogukondadel kohaneda ja toime tulla.

Erineva kultuuritausta ja keelega inimeste toetamine ning kogukondade sidususe tagamine muutub sotsiaaltöö keskseks ülesandeks.

Kliimapõgenikele tuleb pakkuda nii psühholoogilist tuge kui ka praktilist abi, aidata leida eluaset, töötamisvõimalusi ja osutada haridus- ning sotsiaalteenuseid. Aastal 2050 teevad sotsiaaltöötajad rahvusvahelist koostööd, et töötada välja tõhusad meetmed kliimamuutustest mõjutatud inimeste õiguste kaitsmiseks ja sotsiaalsete tagatiste kindlustamiseks. Kogukondadele pakutakse teavet ja haridusprogramme, et suurendada teadlikkust nende keskele elama asutud kliimapõgenike olukorrast ja leevendada kohalike elanike ning sisserändajate võimalikke pingeid.

Tulevikus võib sotsiaaltöö hõlmata rohkem virtuaalseid nõustamist ja digiplatvormide kasutust, mis pakuvad tuge erinevatele kogukondadele kogu maailmas. Rahvusvahelise koostöö tähtsus suureneb ja sotsiaaltöötajad peavad olema valmis tegutsema mitmekultuurilises keskkonnas. Olulisemaks muutub sotsiaaltöö roll ka uute poliitikasuundade kujundamisel, et tagada sisserändajate õigused ja toetada nende lõimimist ühiskonda.

Tähtis on ennetustöö: sotsiaaltöötajad saavad kohalikul tasandil aidata kaasa, et inimesed oleksid valmis kliimamuutustega kaasnevateks mõjudeks. 

Sotsiaaltöötajatest saavad poliitikakujundajate partnerid

Sotsiaaltöötajad võtavad tulevikus rohkem osa poliitika kujundamisest, sest sotsiaalsed probleemid muutuvad järjest keerulisemaks ja nõuavad süsteemseid ning tõenduspõhiseid lahendusi, mille leidmiseks kaastakse erinevaid osalisi. Aastaks 2050 on sotsiaaltöötajad rohkem kaasatud õigusloomesse, osaledes sotsiaalpoliitika kujundamisel nii kohalikul, riigi kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Aastaks 2050 on sotsiaaltöötajad rohkem kaasatud õigusloomesse, osaledes sotsiaalpoliitika kujundamisel nii kohalikul, riigi kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Ühiskondlike probleemide lahendamiseks peavad sotsiaaltöötajad tegema koostööd poliitikakujundajate, teadlaste ja teiste ekspertidega, et leida tõhusad ning jätkusuutlikud lahendused. Sotsiaaltöötajate teadmised ja kogemused aitavad välja töötada vajadusele vastavaid sotsiaalprogramme, mis toetavad kõige haavatavamaid inimrühmi.

Kindlasti muutub oluliseks sotsiaaltöötajate roll avaliku arvamuse kujundamisel. Teadlikkuse suurendamine sotsiaalsetest probleemidest ja õiglasema poliitika eest seismine on sotsiaaltöö tuleviku tähtis osa. Sotsiaaltöötajad võivad kasutada oma eksperditeadmisi, et mõjutada avalikku debatti ja suunata otsustajaid sotsiaalselt vastutustundlike otsuste langetamisele.

Sotsiaaltöötajate väärtus tõuseb rohkem esile

Sotsiaaltöö muutub pidevalt ja peab vastama ühiskonna ning üleilmsete muutuste nõudmistele. Toime tuleb tulla mitmekesiste uute ülesannetega: tehisintellekti kasutamine ja sellega seotud eetilised küsimused; personaalsed hooldusteenused ja vanemaealiste aktiivsuse toetamine rahvastiku vananemise kontekstis; valdkonnaülene koostöö, ennetav ja kogukondlik tegevus sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamiseks; kliimamuutused ja kliimapõgenike toetamine; osalemine poliitikakujunduses, et mõjutada ühiskondlikke otsuseid.

Kõigi nende ootuste täitmiseks on sotsiaaltöö spetsialistide professionaalne areng väga tähtis. Nad peavad omandama uusi oskusi, näiteks digitööriistade kasutamine ja andmeanalüüs, et olla oma töös tõhus. Sotsiaaltöötajad peavad teadma, mida tähendab kultuuriline mitmekesisus ja olema valmis seisma sotsiaalse õigluse eest, et osutada kohandatud teenuseid erinevatele kogukondadele. 

Professionaalne areng sisaldab nii tugevat põhja ehk erialaharidust kui ka täienduskoolitust ja mentorlust, et tagada sotsiaaltöö spetsialistide valmisolek vastu võtta uusi väljakutseid. Loodan, et aastal 2050 on sotsiaaltöötajatel ka paremad töö- ja palgatingimused, oskus ennast hoida ja saada selleks psühholoogilist tuge – siis on nende tegevus jätkusuutlik ja erialale tuleb rohkem noori. 

Professionaalne areng sisaldab nii tugevat põhja ehk erialaharidust kui ka täienduskoolitust ja mentorlust.

Juba täna on oluline sotsiaaltöötajate vastastikune toetus. Tulevikus saab see veelgi tähtsamaks, kuna töö muutub üha keerukamaks ja nõudlikumaks. Kutseühingud pakuvad mitmekesist tugisüsteemi, aidates sotsiaaltöötajail tulla toime keeruliste olukordadega, võimaldades jagada kogemusi ning tugevdada oma ametipositsiooni. 

Tähtis on mõelda sotsiaaltöö tulevikule, see aitab olla valmis uute probleemidega tegelemiseks ja tagab, et ühiskonna kõige haavatavamaid liikmeid toetatakse ka uutes tingimustes. 

Kuigi asusin sotsiaaltööle alles hiljuti, on mulle selge, et see ei ole lihtsalt töö: see on missioon, mis nõuab pidevat õppimist, kohanemist ja visiooni. Tulevik toob kaasa uued võimalused, kuid sellega kaasneb ka vastutus. Sotsiaaltöötajate tähtis ülesanne on tagada, et ühiskond areneb kooskõlas inimeste vajaduste ja väärtustega.

Loe ka esseekonkursi teisi võidutöid

Sotsiaaltöö aastal 2050. Unistus sotsiaalkiirabist“, autorid Keiu Virro ja Heiko Leesment

„Sotsiaaltöö roll ühiskonnas aastal 2050. Rohkem vanemaealisi hooldusperesid“, autor Agnes Kulmar

Viidatud allikas

Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon. (2022). Sotsiaalvaldkonna töötaja eetikakoodeks