TAI on partner suurprojektis, millega luuakse kogu Euroopat hõlmav vähiandmete jagamise platvorm
Eesti vähitõrje võrgustik ESTCAN hakkab juhtima rahvusvahelise vähiandmete jagamise platvormi loomist, mis hõlbustab nii vähiennetust, -seiret, -uuringuid kui ka -ravi. Projekt on suunatud integreeritud vähiandmete teadustöös kättesaadavaks tegemisele. Kliiniliste partnerite kõrval panustab Tervise Arengu Instituut (TAI) projekti peamiselt vähiepidemioloogia kompetentsiga, lisades rahvastikupõhise vähiregistri vaatenurga, mida toetab TAI hallatava Eesti vähiregistri pikaajaline ja kvaliteetne andmestik.
„Meie eesmärk on aidata kaasa kliiniliste ja rahvastikupõhiste andmete ühildamisele, et lihtsustada ja kiirendada andmekogumist ning suurendada võimalusi vähiandmete kasutamiseks epidemioloogilistes teadusuuringutes ja tervisepoliitika kujundamisel,“ sõnas TAI teadusdirektor Kaire Innos.
Euroopas diagnoositakse igal aastal veerand maailma vähijuhtudest, mis teeb vähist südame-veresoonkonnahaiguste järel teise peamise surma ja haigestumise põhjuse. Otsustavate sammude puudumisel kasvab vähki surevate inimeste arv Euroopa Liidus (EL) 2035. aastaks rohkem kui 24%, muutes vähi ELi peamiseks surmapõhjuseks.
Olukorda muudaks piiriülene koostöö vähiandmete eri allikatest koondamisel ja nende uurimisel. Paraku takistavad seda praegu nii eetilised, juriidilised kui ka riiklikud regulatsioonid ning keerukas andmetele juurdepääs. Keerukust lisavad veel tehnilised ühilduvusraskused Euroopa vähiuuringute taristute vahel ning vajadus tagada patsientide õigus otsustada, kes ning milleks nende isikuandmeid kasutab.
ESTCAN-i veetavas projektis arendatakse platvormi, mis võimaldab erinevatel andmesüsteemidel ühilduda ning toetab tõhusat ja turvalist koostööd andmete jagamisel ja kasutamisel. See hõlbustab sujuvat juurdepääsu vähiandmetele, edendab avatud teadust ning muudab vähiuuringuid ja -ravi oluliselt täpsemaks ja tõhusamaks.
Platvormi arendades keskendutakse kuuele olulisele vähivormile: laste vähk, lümfoidsed vähkkasvajad ning kõhunäärme-, munasarja-, kopsu- ja eesnäärmevähk. Need vähitüübid valiti, et valim oleks võimalikult lai, et oleks esindatud nii-öelda levinud ja ka pigem haruldased vähid, pediaatrilised ja täiskasvanute vähid ning meeste ja ka naiste vähid. Samuti ka tänapäeval piiratud elulemusega ehk halva prognoosiga vähid nagu kõhunäärme- ja kopsuvähk.
UNCAN-Connect tugineb olemasolevatele Euroopa teadustaristutele, et võimaldada vähialaste andmete tõrgeteta säilitamist, kättesaadavust, jagamist ja töötlemist kogu Euroopa Liidus ning selle partnerriikides. Selline lähenemine toetab ja edendab süsteemide vahelist koostalitlusvõimet, tugevdab piiriülest teaduskoostööd ning kiirendab innovatsiooni vähiuuringutes.
Projekt „Decentralized Collaborative Network for Advancing Cancer Research and Innovation“ (UNCAN-Connect) ühendab 53 partnerit üle Euroopa. Eestist on kaasatud lisaks Tartu Ülikoolile Tallinna Tehnika Ülikool ja Tervise Arengu Instituut. Viieaastane projekt algab sügisest 2025 ja kestab kuni 31.08.2030. Projekti eelarve on 30 miljonit eurot.