Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

TAI on koostööasutus Tartu Ülikooli juhitavas projektis, milles uuritakse terviseteemade käsitlemist sotsiaalmeedias

Uudis

2025. aasta jaanuaris sai Tartu Ülikooli juhtimisel alguse projekt „Tähendusloome sotsiaalmeedias: tervis ja rahvapärane mõtteviis“. Projekt kestab kolm aastat (2025–2027) ning selle raames uuritakse tähendusloomet terviseinfoga seotud huvigruppides. Projekti tulemusel valmib ülevaade, mis aitab mõista: 

  • kuidas mõjutavad veebikogukondade suhtlusruumide iseärasused terviseteemalist tähendusloomet
  • milliseid strateegiaid terviseinfo edastamisel kasutatakse ning millised neist on suhtluses osalejatele mõistetavad, usaldust äratavad ja pingeid leevendavad  
  • millised strateegiad tekitavad kõhklusi või vastandumist soodustavaid narratiive. 

Projekti tulemusel valmivad uurimused pakuvad sisendit meditsiinivaldkonna vm terviseinfoga tegelevatele inimestele, näidates kätte vajadused, kitsaskohad ja võimalused terviseteemade vahendamisel eri huvigruppidele. 

„Tervise Arengu Instituut pakub projekti koostööasutusena ühelt poolt tervisevaldkonna ekspertteadmisi. Teisalt oleme huvitatud projekti käekäigust ja tulemustest, et nendega tervisekommunikatsioonis edaspidi arvestada,“ kommenteeris TAI teaduskommunikatsiooni juht Liis Reiter. 

Projekt põimib omavahel folkloristika, meediauuringute, sotsioloogia, diginarratoloogia ja meditsiiniantropoloogia lähenemisi, sihiga algatada konstruktiivset dialoogi „rahva“ ning meditsiiniekspertide ja peavoolu infokanalite vahel. Uuritakse, mis roll on sotsiaalmeedia infovahetuses isiklikel ja lähikondlaste kogemustel; rahva- ja alternatiivmeditsiini allikail ning praktikuil; vandenõuteooriatel ning umbusul meditsiiniekspertide ja peavoolumeedias vahendatava info vastu. Samuti on vaatluse all, kuidas veebiplatvormide tehnoloogilised iseärasused, struktuur, sealsete huvirühmade reeglid ja tavad ning kesksed vestlusteemad kujundavad tähenduste ja sõnumite edastamist ning vastuvõttu. 

Projekti vastutav täitja on folkloristika teadur Maili Pilt Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudist. Samast instituudist osalevad põhitäitjatena projektis kultuuriuuringute ja diginarratoloogia teadur Siim Sorokin ja eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk. Projekti partnerasutus on Tallinna Ülikool, keda esindab põhitäitjana Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg. Koostööd tehakse ka rahvusvahelise projektiga TRAVIS ning ESTWELL tippkeskuse osalusheaolu uurimisrühmaga. Tulemusi kajastatakse teaduslikes ja populaarteaduslikes käsitlustes. 

Projekti rahastatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi programmist „Eesti keel ja kultuur digiajastul“. Täpsem info projekti (EKKD-TA32) kohta on leitav ETIS-es.