Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Lastekaitsetöötajate ühing on ellu kutsutud tugeva ja jätkusuutliku lastekaitsetöö heaks

Sotsiaaltöö kui elukutse

Eelmise aasta lõpus asutatud lastekaitsetöötajate ühingu eesmärk on tugevdada lastekaitsetöötajate professionaalset identiteeti, toetada nende tööheaolu ja esindada valdkonna huve. Ühing pakub erialast kuuluvustunnet, ühishäält tööprotsesside kujundamisel ning koostöö ning teadmiste jagamise platvormi.

Triin Voodla
lastekaitsetöötajate ühingu liige

 

Eelmise aasta lõpus Lastekaitse liidu ja MTÜ Oma Pere asutatud MTÜ Lastekaitsetöötajate Ühing koondab eelkõige lastekaitsevaldkonna spetsialiste, kelle eesmärk on tugevdada kutsealast identiteeti, väärtustada lastekaitsetöötajate tegevust ja seista selle eest, et iga lapse heaolu oleks tagatud professionaalse ning jätkusuutliku lastekaitsesüsteemi kaudu. Liituda saavad ka sidusvaldkondade spetsialistid, kellel on samasugused väärtused.

Mis viis ühingu asutamiseni ja millised on ühingu tegevussuunad jätkusuutliku ning väärtustatud lastekaitsetöö edendamisel Eestis?

Parem toetus tagab parema töö

Lastekaitsetöötajate ühing asutati vastusena järjest süvenevale vajadusele tugevdada ja esindada lastekaitsetöötajate häält Eestis. Nii lastekaitsetöötajate kogemused kui ka uuringud toovad esile, et valdkonnas on lahendamist vajavaid probleeme ja töötajad ootavad selgemat ning toetavamat lastekaitsekorraldust. Lastekaitsetöötajate töö on vaieldamatult tähenduslik, kuid aastaid on seda saatnud mured, mis on pärssinud töötajate rahulolu ja pidurdavad ka laste ning perede tõhusat toetamist.

Valdkonnas on lahendamist vajavaid probleeme ja töötajad ootavad selgemat ning toetavamat lastekaitsekorraldust.

Püsiv ülekoormus, ebaselged ootused ja vähene tunnustus võivad viia vaimse läbipõlemise ning ametist lahkumiseni, järeldas Kristiina Meinberg-Kadai 2022. aastal magistriuurimuses „Mis viis otsuseni ametist lahkuda? Lastekaitsetöötajate kogemuslood“. Töökoormus on suur, töö iseloom keeruline ja töötajad tunnevad sageli, et juhid ning süsteem ei toeta piisavalt. Magistritöö järeldustes kerkib esile üks mure, mida tuleb eraldi rõhutada: emotsionaalse töö vaimne koormus, millega toimetulekuks sageli ei pakuta piisavat psühholoogilist tuge ega töönõustamist. (Meinberg-Kadai 2022)

Sarnased olid ka mullu Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni tellimusel Tallinna ülikooli korraldatud tööheaolu uuringu järeldused. Need viitavad tugevama ametialase tugistruktuuri ja erialase ühtekuuluvuse vajadusele. Enam kui 60% vastanud lastekaitsetöötajatest tõi näiteks välja, et supervisioon ja muu töönõustamine pole piisavalt kättesaadav, samal ajal kui emotsionaalne pinge on suur. Uuringu autorid rõhutavad, et lastekaisetöötajate rahulolu ja nende võime pakkuda lastele ning peredele kvaliteetset tuge oleneb otseselt töötingimustest ja -kultuurist. (Toros jt 2024) 

Eesmärk on toetada ja esindada lastekaitsetöötajaid, kes iga päev tegutsevad laste huvide ja heaolu nimel.

Ühingu vajadust kinnitas ka hiljuti Lastekaitse liidu poolt läbi viidud uuring, kus koguti ja analüüsiti lastekaitsetöötajate kogemusi seoses järelevalvega. Selgus, et lastekaitsetöötajad tunnevad järelevalve puhul sageli usaldamatust ja kontrolli, mitte toetust ega suunamist, see omakorda aga vähendab motivatsiooni ja kahjustab koostööd. Lastekaitsetöötajad tõid välja, et süsteem ei tohi areneda Exceli-tabelite loogikast lähtuvalt, vaid vaja on sisulist järelevalvet, selgeid suuniseid ja moraalset tuge, mitte ainult hindamist kvantitatiivsete näitajate alusel (Tiidussalu 2025).

Mitmed lastekaitsetöötajad on Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni liikmed, kuid omavahelistes aruteludes, ka viimati tööheaolu uuringu tulemusi arutades leidsime, et oleks vaja päris oma erialaühingut, et just lastekaitsetöötajate huve paremini kaitsta. Detsembris 2024 kogunenud algatusrühm, kuhu kuulusid lastekaitse liidu ja MTÜ Oma Pere esindajad ning lastekaitse praktikud, kinnitas ühingu põhikirja. Juhatuse liikmeks valiti Ege Vonbret-Tosin. 

Ege Vonbret-Tosin. Foto: erakogu

 

Ege ütleb enda tutvustuseks: „Töötan alates 2019. aastast Kehtna vallavalitsuses, praegu olen laste heaolu vanemspetsialist. Olen oma töös pühendunud ja pean oluliseks laste heaolu nimel töötavate spetsialistide enesehoidu. Leian, et meie ametis on tähtis teha pidevat võrgustikutööd, et ühtlustada üle riigi lastekaisetöötajate tööstiili, jagada häid kogemusi ning pakkuda ja saada tuge. Saame seda teha koostöös valdkonnaga kokku puutuvate spetsialistidega. Pean oluliseks, et lapsekaitsetöötajate töötingimused nii kohalikus omavalitsuses kui ka riikliku süsteemi osalistena võimaldaksid spetsialistidel püsida võimalikult pikalt oma väärtuslikus ametis.“

Ühing kui kogukond ja kutsehääl

Ühingu põhieesmärgid tulenevad selgest arusaamast, et tugev lastekaitse vajab tugevaid lastekaitsetöötajaid. Eesmärk on toetada ja esindada lastekaitsetöötajaid, kes iga päev tegutsevad laste huvide ja heaolu nimel.

Ühingu ülesanded on järgmised: 

  • lastekaitsetöötaja kutseidentiteedi arendamine ja väärtustamine;
  • kutselise arengu toetamine valdkonnas ja erialase ühistegevuse edendamine;
  • lastekaitsetöötajate huvide esindamine poliitikakujunduses ja avalikes aruteludes;
  • koostöö sotsiaalvaldkonna teiste spetsialistide ja asutustega;
  • erialainfo kogumine ja jagamine, koolituste ja seminaride korraldamine;
  • lastekaitsetöötajate tööheaolu edendamine.

(Lastekaitsetöötajate Ühing, s.a)

Peame oluliseks ka teadusuuringute tulemuste ja kogemuste ühendamist valdkonna arendamises: liikmete kogemused ja akadeemiline teadmine peavad käsikäes kujundama paremat lastekaitsesüsteemi.

Lastekaitsetöötajate ühing ei ole pelgalt organisatsioon – see on kogukond, kus lastekaitsetöötajad saavad jagada kogemusi, õppida üksteiselt ja mõjutada valdkonna arengut. Ühing pakub liikmetele kuuluvustunnet ja võimalust seista üheskoos nende väärtuste eest, mille nimel iga päev pingutatakse.

Ühinguga liitumine annab lastekaitsetöötajatele tunde, et nad ei ole murede ja rõõmudega üksi – see on oluline samm tööalase enesetõhususe ja tähenduslikkuse tugevdamisel. Ühing pakub võimalusi osaleda töögruppides ja aruteludes ning aidata kaasa lastekaitsega seotud seisukohtade ja poliitika kujundamisel.

Edasised sihid

Lastekaitsetöötajate ühingu arengusuunad on seotud ühiskonna teadlikkuse suurendamisega lastekaitsest, kutsearenduse ja lastekaitsetöötajate toetamisega. Soovime, et ühing oleks oma liikmete neutraalne koostööpartner ja toetaja. Peame oluliseks ühingu kaudu edendada järjepidevat koostööd nii haridus-, sotsiaal- kui ka tervishoiuvaldkonna partneritega ja seista selle eest, et lastekaitsetöö ei oleks ainult paberil tähtis, vaid ka praktikas jätkusuutlik ja toimiv.

Ühing pakub liikmetele kuuluvustunnet ja võimalust seista üheskoos nende väärtuste eest, mille nimel iga päev pingutatakse.

Lastekaitsetöötaja kutset väärtustades, töötajaid kuulates ja neile tegelikku tuge pakkudes saab kujundada valdkonna, kus lastekaitsetöötaja tunneb end olulise ja väärtuslikuna.


MTÜ Lastekaitse Liit ja MTÜ Lastekaitsetöötajate Ühing teevad koostööd sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse raames „Laste õiguste ja kaasatuse edenemine“, partnerluse periood 2025–2026; projekti nr RES.7.03.24-0032.

lkl logo

Info lastekaitsetöötajate ühingu ja sellega liitumise kohta leiab ühingu kodulehel .

Viidanud allikad

Lastekaitsetöötajate Ühing (s.a). Meist.

Meinberg-Kadai, K. (2022). Mis viis otsuseni ametist lahkuda? Lastekaitsetöötajate kogemuslood. Sotsiaaltöö, 3

Tiidussalu, E. (2025). Hea töö ei sünni Excelis – lastekaitsetöötajad ootavad järelevalvelt selgust ja tuge. Sotsiaaltöö, 2

Toros,K., Kriisk, K., Lehtme, R., Toots, A., … Sirotkina, R. (2024). Kohalike omavalitsuste sotsiaal- ja lastekaitsetöötajate tööheaolu ja ametialane areng. Uuringuraport. Tallinna ülikool, CIRIC.