Liigu edasi põhisisu juurde

Immuunteraapia aitab pikendada ägeda lümfoblastleukeemiaga laste ja noorte haigusvaba elulemust

Ühekordne infusioonravi tisageenlekleutseeliga (tisagenlecleucel) andis suure riskiga korduva või ravile allumatu B-rakulise ägeda lümfoblastleukeemiaga lastel ja noortel püsiva remissiooni (1) muud ravi kasutamata. Kolme kuu pärast püsis remissioonis 81% patsientidest. Raviga kaasnenud tugevad kõrvaltoimed olid sagedased. Mõningatel juhtudel vajasid patsiendid intensiivravi, ent nende vaevused olid leevendatavad toetava ravi ja tsütokiinide blokaadi abil.

11 riigis viidi läbi rahvusvaheline faas 2 kliiniline uuring, kuhu kaasati 25 ravikeskust Põhja-Ameerikast, Euroopast, Aasiast ja Austraaliast. Eesmärk oli uurida uudset immuunteraapiat ehk CAR T-raku teraapial põhineva ravimi tisageenlekleutseeli (Kymriah) mõju lastele ja noortele, kellel oli peale varasemat ravi taastekkinud B-rakuline äge lümfoblastleukeemia. Uuringus kasutati autoloogseid T-rakke, mida muundati lentiviiruse vektori abil raku pinnal esitlema (ehk ekspresseerima) kasvaja spetsiifilisi retseptoreid (CD3-zeta domeeni sisaldav CAR).

Vahemikus aprill 2015 kuni aprill 2017 kaasati uuringusse 107 patsienti, kellest said ravi 75. Ravi saanute keskmine vanus oli 11 aastat (vanuses 3–23), nad olid varem saanud keskmiselt kolm ravikuuri (1–8) ning 46 patsienti (61%) olid läbinud allogeense hematopoeetilise luuüdi siirdamise.

Uuringus osalenud 75 patsiendist suri tisageenlekleutseelravi järel erinevate tüsistuste või haiguse progressiooni tõttu 11 patsienti. Haigusvaba elulemus ja üldelulemus olid kuue kuu möödudes vastavalt 73% ja 90% ning 12 kuu möödudes vastavalt 50% ja 76%. Ravist tulenevaid kõrvalmõjusid esines kõikidel ravi saanud patsientidel (100%), nendest tõsisemaid tüsistusi (3. või 4. aste) esines 73% patsientidest – tsütokiinide vabanemise sündroom 77%-l ja neuroloogilised kõrvalmõjud 40%-l.

Mis on CAR T-raku teraapia?

T-lümfotsüütide funktsioon inimese immuunsüsteemis on tunda ära ja hävitada kehale mitteomaseid rakke (sh kasvajarakke), kuid erinevatel põhjustel nad seda alati ei tee, andes kasvajarakkudele võimaluse kasvada ja levida. CAR (Chimeric antigen receptor –  kimäärne antigeeni retseptor) T-raku teraapia on immuunteraapia, kus vähi vastu võitlemiseks kasutatakse kas patsiendilt endalt (autoloogne) või tervelt doonorilt (allogeenne) võetud T-lümfotsüüte. Patsiendilt kogutud T-lümfotsüütide geneetilise muundamise tulemusena hakkavad need rakud oma pinnal ekspresseerima antigeeni retseptoreid ehk CAR-e, mille tulemusena tunnevad nüüd T-rakud ära kasvajarakke ja saavad neid hävitada.

Iga patsiendi puhul programmeeritakse T-lümfotsüüdid ekspresseerima just tema kasvajale spetsiifilisi CAR-e, mis õpetab neid ära tundma neil esineva kasvajarakkude pinnal olevat antigeeni ja mitte tervete rakkude pinnal olevaid antigeene, säästes nii terveid kudesid. Pärast geneetilist muundamist viiakse T-rakud patsiendi organismi tagasi. Tisageenlekleutseel (Kymriah) oli üks esimestest CAR T-raku teraapial põhinevast rakuteraapiatest, mis sai 2017. aastal loa nii USA kui ka Euroopa ravimiametilt.

Kui seni oli nende patsientide ravi, kellel oli taastekkinud või ravile allumatu ehk refraktoorne äge lümfoblastleukeemia ning kellel oli haigus tagasipöördunud kahe erineva raviskeemi kasutamise järel, olnud äärmiselt keeruline, siis nüüdseks on mitmed kliinilised uuringud näidanud, et immuunteraapia aitab pikendada haigusvaba elulemust. Immuunravi on väga kiiresti arenev valdkond. Mitmed käimasolevad uuringud laiendavad tulevikus immuunravi kasutust veelgi ning järgnevate aastate peamine  eesmärk on ilmselt selle meetodi kandumine ka soliidtuumorite ravisse, mis hõlmab geneetiliselt muundatud CAR T-rakke ning kasvaja spetsiifilisi T-rakke.

(1) Remissioon – haiguse stabiilne seisund või täielik tervenemine