8.–9. augustil kohtume Arvamusfestivalil
Augustis toimub Paide Vallimäel juba traditsiooniks saanud Arvamusfestival. Paljude oluliste teemade seas võetakse fookusesse ka inimeste füüsiline ja vaimne heaolu. Näiteks on sel aastal Arvamusfestivalil ala „Ausalt vähist“, kus toimub 9. augustil Eesti vähitõrje võrgustiku ESTCAN eestvedamisel viis vähiteemalist arutelu.
Mitmesse arutellu on kaasatud ka TAI eksperdid:
- 8.08. kl 16.00–17.30. Rohkem kui kondoom ja video.
Seksuaalhariduse tulevik Eestis. Seksuaalharidus peaks aitama noortel kasvada enesekindlateks, hoolivateks ja teadlikeks inimesteks, kes oskavad armastada, piire seada ja seksuaalsusest rõõmu tunda. Milline on seksuaalhariduse seis Eestis? Miks pelgalt riskiennetusest ei piisa? Kuidas toetada teadlikku ja turvalist seksuaalsuse avastamist? Mida tuleks koolis teisiti teha? Toome esile seksuaalhariduse kitsaskohad ning leiame lahendusi kooli, pere ja riiklikul tasandil.
Arutelus osalevad: Liilia Lõhmus (Tervise Arengu Instituudi teadur), Annika Tamme (kliiniline seksuoloog ja seksuaalterapeut), Merilin Mandel (kasvatuspsühholoog, vanemahariduse ja vaimse tervise edendaja), Silja Alev (inimeseõpetuse õpetaja, Inimeseõpetuse Ühingu juhatuse esinaine).
Arutelujuht: Ege-Ly Petermann (psühholoogiatudeng, Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühenduse liige)
Arutelu korraldaja: MTÜ Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendus
Aruteluala: 6 Puutepunktid
- 09.08. kl 10.30–12.00. Vähiennetus – me teame, kuid ei tegutse.
Eestis teadvustatakse vähiennetuse vajalikkust järjest enam, kuid käitumuslik muutus jääb sageli tulemata. On palju kampaaniaid, soovitusi ja infot – ent mis on see psühholoogiline või kultuuriline barjäär, millest me üle ei saa? Millised hoiakud ja harjumused takistavad regulaarselt arsti poole pöördumast, sõeluuringus osalemast või oma tervisekäitumist muutmast? Kuidas saavutada kollektiivne ärkamine, mis viiks pelgalt teadmisest ka tegudeni?
Arutelus osalevad: Keiu Paapsi (Tervise Arengu Instituudi teadur), Indrek Lillemägi (haridustegelane ja Pelgulinna riigigümnaasiumi juht), Liisianne Kruusimägi (patsiendikogemusega tervise-coach), Andero Uusberg (Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor, käitumisteadlane).
Arutelujuht: Kadi Lubi (tervisetehnoloogiate instituudi vanemteadur, TalTechi E-tervise keskuse juht)
Arutelu korraldaja: Eesti vähitõrje võrgustik (ESTCAN)
Aruteluala: 7 Ausalt vähist!
- 09.08. kl 12.30–14.00. Kas kõik on kiusamine?
Arutelu keskendub noorte ja mitmekesiste tiimide juhtimisele ning personaliseeritud juhtimise piiridele. Mis eristab eetilist ja ebaeetilist juhtimist? Kuidas mõjutab juhi rolli tajumine tiimi dünaamikat? Miks hea juht ühes organisatsioonis ei pruugi olla tajutav hea juhina teises? Arutleme enesejuhtimise, vastutuse ja ohvrimentaliteedi üle ning küsime, kas ja kui palju vastutab juht töötaja läbipõlemise eest ning kas ta teadvustab oma mõju.
Arutelus osalevad Airi Mitendorf (Tervise Arengu Instituudi arendusjuht, Kersti Kaljulaidi Fondi tööandjate algatuse „Vägivalla vastu“ koolituspartner), Häli Siimaste (Eesti Energia HR äripartner), Tarmo Kase (Ober-Haus Grupi juht), Kaili Rätsepp (LEADELL Pilv Advokaadibüroo advokaat).
Arutelujuht: Eela Velström (Interim Agentuur VVT interim personalijuht ja partner)
Arutelu korraldaja: Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE
Aruteluala: 17 Tööelu
- 09.08. kl 18.00–19.30. Psühhedeelikumid – tabust teraapiani.
Eestis on vaimse tervise kriis: meeleolu- ja ärevushäired, alkoholi ja teiste uimastite sõltuvusprobleemid, suitsiidide arv on ELi keskmisest kõrgem. Samas ei ole täna kasutusel olevad ravimeetodid piisavad. Ühe innovatiivse ravimeetodina on maailmas tähelepanu keskmesse tõusnud psühhedeelikumidega toetatud teraapia. Teadlikkus psühhedeelikumidega toetatud teraapiast ja selle rakendamise võimalused on Eestis veel üsna tagasihoidlikud. Arutelu eesmärgiks on teadlikkust tõsta ja küsida nii ekspertidelt kui ka osalejatelt: kas on aeg psühhedeelikumidega toetatud teraapia ka Eestis laialdasemalt kasutusele võtta?
Arutelus osalevad Aljona Kurbatova (Tervise Arengu Instituudi uimastipoliitika ekspert, Tervise ja heaolu edendamise keskuse juht), dr Anne Kleinberg (psühhiaater, Eesti Psühhiaatrite Seltsi juhatuse ase-esinaine), Kaire Valgeväli, MSc. Psych. (gestaltpsühhoterapeut, Eesti Psühhoteraapia Assotsiatsiooni president).
Arutelujuht: Cristina Kroon, Dr.rer.nat (SA TAIP teadusnõunik)
Arutelu korraldaja: SA TAIP
Aruteluala: 9 Vaimne tervis
- 09.08. Kl 18.30–20.00. Tark pidu ei vaja tõukeainet.
Kas pidu ilma alkoholita on üldse päris pidu? Kuidas öelda „ei“, kui sõbrad ümberringi tarvitavad? Arutelu keskmes on noorte pidutsemiskultuur, sotsiaalne surve ja levinud normid, mis seovad lõbutsemise meelemürkidega. Miks ja kuidas valitakse teistsugune tee ning milliseid tähendusi pidutsemine tegelikult endas kannab? Kuidas mõjutab meelemürkide tarbimine noore tervist ja suhtumist?
Arutelus osalevad Agne Kivisaar (Tervise Arengu Instituudi ennetuse ja tervisedenduse osakonna vanemspetsialist), Derek Leheste (Eesti filmi „Fränk“ näitleja), Kristel Põhjala (politseinik), Piret Jaakberg (politseinik).
Arutelujuht: Kristjan Pihl (Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik)
Arutelu korraldaja: Paide Gümnaasium
Aruteluala: 21 Noortele
Märgi Arvamusfestivali toimumisaeg endale kalendrisse, vaata Arvamusfestivali kava ning kohtume aruteludel Paides!