Liigu edasi põhisisu juurde
Sotsiaaltöö

Eessõna

Tervise- ja tööminister Peep Peterson kirjutab detsembrinumbri eessõnas hooldereformist. Eessõna lõpus rõhutab ta, et iga reformi taga on inimesed: „Kuidas teha nii, et tasud ja töötingimused paraneksid sotsiaalvaldkonna kõigil töötajatel, et töötahe kasvaks ning silmad säraksid? Nende lahenduste nimel töötatakse".

Hooldekodukoht igale soovijale ja abi vajajale – nii on kirjas praeguse valitsuse koalitsioonilepingus.

Eesti riik on piisavalt tugevaks saanud ja suudame ning peame tagama, et lähedased ei jääks hooldust vajava kalli inimesega koju, sest pole raha teistsuguste lahenduste jaoks. Kahjuks on praegune, nii mõnelegi perele väljapääsmatu olukord kestnud aastakümneid. Vanemate hooldamise mure pole puutumata jätnud ka minu perekonda.

Tuleva aasta 1. juulist jõustuv hooldereform tagab, et lähedased ei pea kandma üle jõu käivat kohustust pereliikmete hooldamisel. Loomulik panus jääb ju ikka.

Hooldereformi korral on ühtviisi oluline tagada hooldekodu koht soovijaile kui ka parandada koduhoolduse kättesaadavust ja kvaliteeti. Abilise peaks saama kutsuda paar korda nädalas koju mõnd toimingut tegema, aga ka siis, kui suure hooldusvajadusega inimest on vaja toetada täiendavate teenustega kodus. Kodu on ja jääb kohaks, kus inimene soovib elada ja vananeda.

Selleks et hooldereform hakkaks 1. juulist 2023 korralikult toimima, vajame omavalitsuste toetust. Järgmisel aastal hooldusesse suunatav 40 ja ülejärgmisel aastal 57 miljonit eurot liigub otse omavalitsuste eelarvesse, mis võimaldab neil toetada kodus elamist hõlbustavaid teenuseid, aga ka võtta enda kanda hooldekodude hoolduspersonali töö tasustamine. See tähendab ka, et riigil tuleb omavalitsusi väga täpselt kuulata. Meil on ühine eesmärk ja seega peab olema ka ühine plaan. Ei piisa sellest, kui riik näitab näpuga, kuidas linnad ja vallad täpselt peaksid käituma.

Sotsiaaltöö 4/2022

Tutvu numbriga

Tähtis on märgata kõiki, mitte ainult statistilist keskmist inimest. Hooldereformi üle olid tulised arutelud ja saavutati parim tulemus: hooldekodukoht peab olema kättesaadav iga pensioni eest. Võtame suuna, et selle kalli teenuse eest ei pea keegi oma kõige kallimate nimel ohverdama isiklikku pereelu, loobuma tööst ega jääma hiljem ise abivajajaks.

Sellega jääb omaste koormus tasemele, millega peaks toime tulema iga pere. Hooldekodu koha eest saab tasuda pensioniga isegi siis, kui see on kõigest kakssada või kolmsada eurot. Me ei saa suruda nurka tublisid omakseid, kellel ei pruugi olla piisavalt hea töökoht või suur sukasäär.

Iga reformi taga on inimesed! Riigi ülesanne on tagada, et tublide hooldustöötajate töötingimused, palk ja töökoormus oleksid mõistlikud. Kuidas teha nii, et tasud ja töötingimused paraneksid sotsiaalvaldkonna kõigil töötajatel, et töötahe kasvaks ning silmad säraksid? Nende lahenduste nimel töötatakse.

Peep Peterson
Peep Peterson
tervise- ja tööminister