Liigu edasi põhisisu juurde
Sotsiaaltöö

Kuidas Euroopas tähistatakse rahvusvahelist sotsiaaltöö päeva?

Uudis

Eestis on saanud traditsiooniks tunnustada rahvusvahelisel sotsiaaltöö päeval sotsiaalvaldkonna parimaid töötajaid ja partnereid. Kuidas aga tähistatakse sotsiaaltöö päeva Euroopa teistes riikides? Palusime sellele küsimusele vastata sotsiaaltöötajate ühingutel, kellest paljud oma tegevust rõõmuga tutvustasid.

ajakirja Sotsiaaltöö toimetus


Saksamaa sotsiaaltöötajate kutseühingus (Deutscher Berufsverband für Soziale Arbeit) on moodustatud omaette toimkond, kes koostöös ühingu juhtkonnaga pakub ideid, kuidas rahvusvahelise sotsiaaltöö päeva juhtmõte kohalikule sotsiaaltöö erialakogukonnale lähemale tuua. Mõtteid vahetatakse ka rahvusvahelise sotsiaaltöötajate föderatsiooniga.

Tänavu on kavas vestlusringid, taskuhäälingu-sari ja nn teadusslämm, kus noored teadlased esitavad oma uurimistulemuste köitvaid lühiettekandeid.

Alates 2021. aastast on ürituse vormi veidi muudetud ja hakatud korraldama virtuaalset festivali, mis tavaliselt kestab kogu üleilmsele sotsiaaltöö päevale eelneva nädala. Projektimeeskond sisustab nädalapäevad veebiüritustega, millest kõik huvilised saavad osa võtta: vestlusringid, paneeldiskussioonid, ettekanded jm. Need on tavaliselt seotud rahvusvahelise päeva juhtmõttega, kuid korraldajate suurim eesmärk on teha ruumi kogemuste ja ideede vahetamisele, koosolemisele ning kokkukuuluvuse tunde tugevdamisele. Tänavu on kavas vestlusringid, taskuhäälingu-sari ja nn teadusslämm, kus noored teadlased esitavad oma uurimistulemuste köitvaid lühiettekandeid.

Saksamaa ühingu liikmed osalevad tänavu veel veebiüritusel koos Šveitsi ja Austria kolleegidega, kus saksakeelsete maade sotsiaaltöötajad arutavad päevakajalisi küsimusi.

Üks Saksamaa ühingu vahva algatus on kujundada rahvusvahelisele sotsiaaltöö päevale pühendatud postkaart, mille sotsiaaltöötajate ühingu liikmed saavad saata tervituseks kolleegidele, meeskonnakaaslastele ja võrgustiku liikmetele.

Briti sotsiaaltöötajate assotsiatsioon (British Association of Social Workers, BASW) korraldab sotsiaaltöö päeva tähistamiseks ja meie elukutsest teadlikkuse suurendamiseks ettevõtmisi kogu märtsikuu jooksul. Mitmekülgsest ürituste programmist saavad osa võtta nii sotsiaaltöötajad kui ka üliõpilased, et kohtuda kogu riigi kolleegidega. Suurima üritusena korraldatakse imeliste sotsiaaltöötajate kampaania (ingl Amazing Social Worker campaign), millega tunnustatakse silmapaistva tegevuse ja panuse eest sotsiaaltöösse nii üksikuid sotsiaaltöötajaid kui ka meeskondi kogu riigis. Kandidaate esitavad kolleegid ja tunnustuse saajate töösaavutusi tutvustatakse BASW-i sotsiaalmeediakanalites, et märkida ära imeline töö, mida meie kutsealal iga päev tehakse.

Mitmekülgsest ürituste programmist saavad osa võtta nii sotsiaaltöötajad kui ka üliõpilased, et kohtuda kogu riigi kolleegidega.

Rootsis koordineerib alates 2018. aastast sotsiaaltöö päeva tähistamist CSA (Centralförbundet för Socialt Arbete) ehk sotsiaaltöö keskassotsiatsioon. See 120 aasta pikkuse ajalooga ühing koondab ülikoolide, sotsiaaltöötajate ja teenuse kasutajate esindajaid. CSA korraldab 18. märtsil konverentsi „Sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika Achilleuse kand“, mis keskendub sotsiaaltöö ajaloole ja tulevikule. Samal päeval esitletakse ka samanimelist raamatut.

Hispaanias kestavad rahvusvahelise sotsiaaltöö päeva pidustused terve nädala. Riikliku sotsiaaltöö peanõukogu (Consejo General de Trabajo Social) veebilehele lisatakse pidevalt ürituste infot. Olulisemad tänavused üritused on järgmised.

  • Riiklike 2024. aasta sotsiaaltöö auhindade üleandmine parimatele töötajatele, organisatsioonidele, liikumistele ja sotsiaaltöö tutvustajatele, kelle poolt hääletasid sotsiaalvaldkonna töötajad. Tänavune, järjekorras 12. üritus toimub 16. märtsil Zamoras.
  • Otseülekandes saab kuulata sotsiaaltöö peanõukogu presidendi ja teiste ametiisikute tervitust. Osaleda saab ka virtuaalsel joogasessioonil.
  • Koostöös sotsiaaltöö kõrgkoolide assotsiatsiooniga avaldatakse läkitus sotsiaaltöö päeva puhul. Üliõpilastele korraldatakse sotsiaaltöö mobiilsuse juhiste teemal arutelu.
  • Avaldatakse tunnustust oma ametis kõige kauem töötanud sotsiaaltöö-spetsialistidele ja neile kingitakse Hispaania sotsiaaltöö kõige olulisem ning omanäolisem aumärk. Aastal 1966 loodud märgil on kasutatud kolme elementi: ratas, mis sümboliseerib tööd; käsi, mis esindab abi, inimest ja inimlikkust; ning oliivioks kui rahu ja lootuse sümbol.
  • Tehakse koostööd Euroopa sotsiaalvõrgustikuga, et muuta Euroopas sotsiaaltöötajate roll sotsiaalteenustes nähtavaks.

Kohalikud sotsiaaltööühingud ja õppeasutused korraldavad ka teisi üritusi.

Lätis korraldatakse sealse sotsiaaltöötajate assotsiatsiooni (Latvijas Sociālo darbinieku biedrība) esindaja sõnul sotsiaaltöö päeval ja kogu sotsiaaltöö kuu jooksul üleriigilisi ja kohalikke üritusi. Traditsiooniks on saanud sotsiaaltöö aastakonverents, mida korraldab heaolu ministeerium. Tänavu toimub see 14. märtsil. Käsitletakse muutusi ja kriise sotsiaaltöös ning nende ületamise võimalusi koos kogukondadega. Konverentsi moto „Olen olemas, kui me kõik oleme. Jääme ellu, kui Maa jääb püsima“ haakub tänavuse sotsiaaltööpäeva juhtmõttega.

Riia heaoluamet korraldab 19. märtsil inspireerivate ja loovate lahenduste arutelu, kus käsitletakse häid kogemusi töös noortega, valdkondade koostööd ja ühistegevust vabaühendustega. Varasematel aastal on kohalikud omavalitsused korraldanud märtsis sotsiaaltöö kuul puhul ka avatud uste päevi teenuse osutajate juures ja kutsunud üliõpilasi oma tööga tutvuma.

Soomes on kombeks tähistada sotsiaaltöö päeva töökohtadel, süües koos kolleegidega torti ja šokolaadi. Sotsiaaltöötajate ametiühing Talentia korraldab koos ülikoolidega kõigile sotsiaaltöö kolleegidele ja üliõpilastele seminari, mida kantakse üle kogu riigis. Selle aasta seminari pealkiri on „Buen vivir – hea sotsiaaltöö koostisosad“. „Sotsiaaltöö päev ühendab meid, et tuletada meelde, millist tähendusrikast ja ülimalt olulist tööd sotsiaaltöötajad iga päev teevad!“ kirjutavad Soome kolleegid.

Sotsiaaltöö päev ühendab meid, et tuletada meelde, millist tähendusrikast ja ülimalt olulist tööd sotsiaaltöötajad iga päev teevad!

Sloveenia sotsiaaltöötajate assotsiatsioon (Društvo Socialnih Delavk In Delavcev Slovenije) korraldab sotsiaaltöötajatele piduliku ürituse. Selles päevas nähakse võimalust jagada üksteistega teadmisi ja kogemusi ning koos aega veeta.

Suvel tabasid Sloveeniat ulatuslikud üleujutused, millest jagati uudiseid kogu maailmas. Loodusõnnetus kajastub ka tänavusel sotsiaaltööpäeva üritusel, kus jagatakse inimeste lugusid läbielatust ja sellest, kuidas sotsiaaltöötajad õnnetusele reageerisid. Üritusest võtavad osa ka ministeeriumide esindajad ja sotsiaalvaldkonna juhid.

Prantsusmaa sotsiaalvaldkonna töötajate ühistegevus algas üpris hiljuti, kui aastal 2016 moodustati riiklik sotsiaaltöötajate peanõukogu (Haut Conseil du Travail Social). Seetõttu üleriigilisi üritusi veel ei korraldata. Nõukogu on julgustanud liikmesorganisatsioone korraldama päevale pühendatud üritusi kohapeal ja on jaganud teemakohast infot oma veebilehel ning võrgustikes.

Nõukogu Ile de France sektsioon korraldab tänavu taas oma peakorteris Pariisis 13 sotsiaalala kutse esindajate kohtumise, millest võtavad osa nii spetsialistid kui ka üliõpilased. Kohtumine aitab tugevdada eri ametis tegutsevate spetsialistide ühtekuuluvustunnet, neid kõiki aga ühendavad sotsiaaltöö väärtused ja eesmärgid.

Prantsuse televisiooni kanal NRJ12 intervjueerib sotsiaaltööpäeval kohaliku sotsiaaltööühingu liiget, kes räägib sellest erilisest päevast.

Sotsiaaltöö peanõukogu rahvusvahelise koostöö üksus koostöös AFRIS France’iga korraldab 27. märtsil veebiseminari „Sotsiaaltöö valge raamatu“ rahvusvaheliste väljavaadete teemal.

sotsiaaltöö päeva plakat