Liigu edasi põhisisu juurde

Virtuaalne seminar-arutelu "Talust taldrikule"

Konverents

Eesti toidupoliitika labor1 kutsub toidupoliitika kujundajaid, toiduahelas hõivatuid organisatsioonide esindajaid ja laiemat üldsust virtuaalsele seminar-arutelule, mis keskendub toidusüsteemi sotsiaalsetele aspektidele  strateegia „Talust taldrikule“ valguses.

„Talust taldrikule“ strateegia fookuses on kestlik toidusüsteem. Toidusüsteem hõlmab kompleksselt kogu toidu tarneahelat, aga lisaks ka muid tootmiseks vajalikke sisendeid (näiteks loomasööt, väetised, pakendid) ja väljundeid (näiteks jäätmed, kaassaadused).

Kestliku EL toidusüsteemi tagamiseks tuleb leida lahendused mitmetele väljakutsetele, mis on seotud toidusüsteemi majanduslike, sotsiaalsete ja keskkonnaaspektidega.

Seetõttu keskendume seminari käigus peamistele toidusüsteemi kestlikkuse sotsiaalsetele aspektidele, mis mõjutavad inimeste toitumiseelistusi:

  • Loomaheaolu aspektidega arvestamine tänapäevases loomakasvatuses  – tarbijate ootused ja teadlikkus
  • Tasakaalustatud toitumine – ülekaalulisuse vähendamine, parem tervis
  • Toiduahelas hõivatute sotsiaalsed õigused – õiglane tulude jaotus toiduahelas
  • Toidu kättesaadavus – ligipääsu tagamine piisavale, toitainerikkale toidule

 

[1] Eesti toidupoliitika labori kutsusid ellu Sotsiaalministeerium ja Maaeluministeerium Euroopa Komisjoni rahastatud programmi Horizon 2020 projekti Fit4Food2030 toel, et edendada toidusüsteemi teaduse ja innovatsiooni abil. Labor rakendab lahenduste leidmiseks kaasavaid ja inimesekeskseid poliitika kujundamise meetodeid ningja osaleb Euroopa Liidu toidupoliitika laborite võrgustiku töös (laborid on praeguseks loodud 11 liikmesriigis). Labori koordinaatorid Eestis on Anu Aaspõllu Tervise Arengu Instituudist ja Siret Talve Maaeluministeeriumist.

Sihtrühm
Poliitikakujundajad, toiduga seotud kodanikuühiskonna organisatsioonid, tarbijad
Eesmärk

Ürituse eesmärgiks on koguda ideid, kuidas inimesi paremini informeerida või milliseid poliitikameetmeid kasutada, et tulemuseks oleks elanike tervislikumad toiduvalikud ja kestlikum toidusüsteem. 

Kava

10.00 - 10.10 Kogunemine virtuaalsesse ruumi

Järelvaatamine lingil: https://vimeo.com/479839740

 

10.10 - 10.20 Sissejuhatus - moderaator Siret Talve, Maaeluministeeriumi teadus- ja arendusosakonna teadusnõunik

 

10.20 - 10.45 "Talust taldrikule" strateegiast - Siim Tiidemann, Maaeluministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler (järelvaatamine minutitel 6:05-29:45)

 

10.45 - 11.15 Kuidas teha tervislikke valikuid ülesöömist soodustavas keskkonnas? - Dr. Uku Vainik, teadur, Tartu Ülikooli psühholoogia instituut (järelvaatamine minutitel 30:40-1:01:35)

Söömine on ühest küljest hädavajalik tegevus, aga viimasel ajal rikub ülesöömine meie tervist. Põhilised keskkondlikud ja psühholoogilised tegurid, mis soodustavad toiduga liialdamist. Ideed, kuidas meie keskkonda tervislikumaks muuta. Psühholoogilised põhjused, miks taimetoitlus muutub populaarsemaks ja kuidas see mõjutab tervist.

 

11.15 - 11.45 Inimeste liikumine linnadesse, nende toitumine ja sellest tulenevate probleemide lahenduse otsingud  - Dr. Kristjan Port, Professor, Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut (järelvaatamine minutitel 1:01:50-1:33:15)

11.45 - 12.00 Sissejuhatus virtuaalsetesse töötubadesse


12.00 - 12.45 Lõunapaus


12.45 - 14.15 Paralleeltöötoad

Samal ajal toimuvad töötoad neljal teemal (teemaeelistuse saab märkida registreerimisvormis), kus ühise arutelu käigus lahendusideid luuakse.

 

Valikus on:

  • Kestlik toitumine – tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine, mille tulemuseks on parem tervis ja keskkond.
    Mida teha, et inimesed toituksid tasakaalustatult, mitmekesiselt, keskkonnasõbralikult, toitumissoovituste kohaselt? Mis mõjutaks tarbijat tegema tervislikumaid toiduvalikuid ja kuidas jõuda iga inimeseni?
  • Loomaheaolu aspektidega arvestamine tänapäevases loomakasvatuses – tarbijate ootused ja teadlikkus*
    Milline on inimeste teadlikkus loomaheaoluga arvestamisest tänapäevases loomakasvatuses ja selle seos tarbijate valikutega. Kuidas purustada müüte ning ümber lükata väärarusaamu?

*eksperdina osaleb Marko Kass, Eesti Maaülikool, Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut

  • Tasakaalustatud toitumisvõimalused ka vähemkindlustatutele
    Kuidas toetada vähemkindlustatud inimeste tervislikumat toitumist?
  • Töö ja tööjõupuudus maapiirkondades – tööandjate ja töövõtjate ootused
    Sel aastal, kui võõrtöölisi riiki soovitud arvul ei lasta, on tekkinud maal töökäte puudus. Mis on need juurpõhjused, et Eesti tööotsijad ei lähe neile vabadele töökohtadele. Kuidas peaksid olema korraldatud töösuhted, millised peaksid olema töötingimused, töö regulatsioon, sotsiaalsed tagatised, et maal töötamine oleks atraktiivsem? Millised töökohad on tulevikus need, mille tõttu inimesed otsustavad siduda oma töö ja elu maapiirkonnaga? Mis võiks iseloomustada paarkümmend aastat tulevikku vaadates üht õitsele puhkenud maapiirkonda? Millised ettevõtted ja töökohad võiksid seal olla?


14.15-15.00 Paus


15.00-16.00 Kokkuvõte töötubadest, arutelu ja päeva lõpetamine

(Järelvaadatav minutitel 1:36:00-2:26:40)

 

 

Korraldaja
Eesti toidupoliitika labor - Maaeluministeerium, Sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut
Lisainfo

 

 

Pilt on eemaldatud.Pilt on eemaldatud.Pilt on eemaldatud.