Milline on Eesti inimeste tervis?
Alates 1. maist saavad eestimaalased kutseid terviseuuringule, mille eesmärk on hinnata rahva terviseseisundit, seda mõjutavaid tegureid ja tervishoiuteenuste kasutamist. Uuring hõlmab kogu Eesti elanikkonda alates 15. eluaastast.
Statistikaameti juhtivanalüütik Karina Valma ütles, et läbi terviseuuringu on andmeid vaja koguda selleks, et riik saaks inimeste tervist ja toimetulekut veelgi paremini toetada.
„Terviseuuring annab meile põhjaliku ülevaate erinevate rahvastikurühmade tervislikust seisundist. Samal ajal võimaldab see näha, kuidas tervis on seotud ka inimeste sotsiaalmajandusliku taustaga. Andmete pealt saab ka hinnata, kui palju on inimesi, kes oma tervise tõttu tuge vajavad,“ sõnas ta.
Võimalus kujundada paremaid terviseteenuseid ja toetada tervena vananemist
Uuringuga kogutud andmed on väga väärtuslikud, sest tulemusi kasutatakse rahvastiku terviseprogrammide ja -ennetuse kavandamisel ning senise tegevuse hindamisel.
"Eesti tulemusi saab hiljem võrrelda ka teiste Euroopa Liidu riikidega, mis loob võimaluse kujundada tõhusamat tervise- ja sotsiaalpoliitikat, vähendada ebavõrdsust ning toetada tervena vananemist,” selgitas Valma.
Statistikaamet viib Tervise Arengu Instituudiga Eestis uuringut läbi juba viiendat korda. „Esimene terviseuuring tehti 1996. aastal, järgmised uuringud aastatel 2006, 2014 ja 2019. Eri uuringulainete andmed võimaldavad jälgida meil muutusi ajas, pakkudes võimalust tervisepoliitikat teaduspõhiselt suunata,“ täiendas Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika osakonna juhataja Jane Idavain ning lisas, et 2025. aasta uuring kestab kuni selle aasta lõpuni.
Küsitlusele saab vastata nii veebis kui telefonitsi
Uuringusse kaasatakse juhuvalimi alusel 8500 inimest. Kõigile valimisse sattunud inimestele saadetakse e-postile teavitus. Uuringuankeedile on võimalik vastata veebis või läbi telefoniküsitluse.
Esmane teavituskiri saadetakse inimesele rahvastikuregistrisse märgitud e-posti aadressile. Kui inimesel e-posti aadressi rahvastikuregistris ei ole, saadetakse teavituskiri posti teel. Küsimustiku täitmine võtab aega ligikaudu 45 minutit ja see on vastaja jaoks vabatahtlik.
Eesti terviseuuring viiakse läbi Tervise Arengu Instituudi, Statistikaameti ja Sotsiaalministeeriumi koostöös. Tegevusi kaasrahastab Euroopa Liit.
Täpsemat teavet uuringu kohta leiab siit.