Liigu edasi põhisisu juurde
Sotsiaaltöö

Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis koolitati praktikajuhendajaid

Uudis

Tartu Ülikooli Pärnu kolledži sotsiaaltöö õppejõud koolitasid Euroopa Sotsiaalfondi rahastatava praktikaprojektiga oktoobris 35 praegust ja tulevast praktikajuhendajat, et arendada ning toetada nende oskusi, paranda juhendamise kvaliteeti ja õppe tulemuslikkust.

Koolitus kestis kaks päeva, kokku 16 tundi ja oli valdavalt üles ehitatud kogemusõppe põhimõttel. Osalejaid oli kogu Eestist ja eri valdkondadest. Kõige staažikam osaleja on praktikajuhendajana tegutsenud juba 30 aastat.

Koolitus algas juhendamisfilosoofia ja eesmärkide tutvustamisega. Projektijuht Ewe Alliksoo arutles sissejuhatuseks praktika juhendamise mõistete üle. Nooremlektor Anne Rähn vahetas osalejatega mõtteid juhendamisprotsessist ja -eetikast, käsitledes valdavalt moraaliküsimusi, väärtushinnanguid ja osalejate endi asjaomaseid kogemusi. Teadmisi saadi juhendaja rollist. Nooremlektor ja programmijuht Anu Aunapuu tutvustas juhendamistehnikaid ja õpetas, kuidas anda juhendatavale tagasisidet.

„Arutlesime juhendajatega nende rollide üle, igaüks pani kirja oma tugevad ja arendamist vajavad oskused. Vaatasime praktikateekonda praktikandi vaatepunktist ja mõtisklesime, millist toetust või infot ta praktika eri etappidel vajaks. Analüüsisime praktikandiga usaldusliku suhte loomist ja kuidas vajaduse korral tulla toime vastupanuga,” kirjeldab Aunapuu koolitusel räägitut.

Osakonnajuhataja Liina Käär käsitles praktikandi arengu toetamist: „Arutasime tagasiside tähtsust ja kuidas seda kõige paremini anda. Et tagasiside oleks efektiivne ja üliõpilase areng maksimaalne, tuleb tagasisideviisid juba praktika alguses kindlaks määrata.”

Osalejate tagasiside koolitusele oli positiivne, mis kinnitas, et tegemist on olulise küsimusega ja andis koolituse edasiarendamiseks uusi suundi.

Projekti käigus käivad sotsiaaltöö korraldamise osakonna õppejõud peale koolitamise ka ise praktikal ehk stažeerimas, et omandada tööandjate juures praktilisi teadmisi ja oskusi, mida hiljem õppetöös rakendada. Senini ollakse ennast täiendanud näiteks Pärnu Laste ja Noorte Tugikeskuses, Pärnu linnavalitsuse sotsiaalosakonnas ja Värska Sanatooriumis.
Projekti ajal ja toel saab õppetöösse kaasata praktikuid, kes peavad loengu või korraldavad seminari, andes nii edasi oma kogemusi ja teadmisi.

Euroopa Sotsiaalfondi finantseeritav projekt „UT-UP-PRAKT: Tartu Ülikooli praktikasüsteemi arendamine ja tõhustamine” keskendub Tartu Ülikooli praktika korralduse täiendamisele, pannes rõhku õppekvaliteedi parandamisele ja praktikakorralduse paindlikumaks muutmisele. See kestab kuni 30. juunini 2022.

Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tegemisi saab jälgida kolledži kodulehel, Facebookis ja Instagramis.