Skip to content
Sitemap

Ennetuse teadusnõukogu

Ennetuse teadusnõukogu eesmärk on hinnata ennetustegevuste tõendatuse taset, toetada ennetustegevuste arengut ning andmetel ja tõendusel tuginevat otsusetegemist ennetuses.

Tehtud tegevused

Korrakindlad tegevused

  • Toetatakse ennetusnõukogu riikliku ennetuspoliitika kujundamisel ja otsuste tegemisel, andes korrakindlaid ülevaateid ennetustegevuste hetkeseisust ja vajadustest.
  • Analüüsitakse Eestis ellu viidavate ennetustegevuste tõendatust ja nõustatakse tegevuste omanikke.

Ennetuse teadusnõukogu hindab Eestis elluviidavate ennetustegevuste tõendatuse taset kokkulepitud hindamissüsteemile tuginedes. Hindamisel jagunevad ennetustegevused kahte rühma:

  • Väljakujunenud ennetustegevused on enamasti pikemat aega tagasi loodud selge toimimisloogikaga tegevused, mis on jõudnud uurida tegevuse vastuvõetavust ja teostatavust, elluviimise kavakohasust ning koguda andmeid mõju kohta.
  • Arendusjärgus ennetustegevused on enamasti hiljuti loodud algatused, mis püüavad mõjutada probleeme uudsel viisil. Arendusjärgus ennetustegevused toovad esile ennetustegevuse vajaduse ja eesmärgid, kuid neil on vaja aega ja tuge tegevuse arendamiseks, andmete kogumiseks ning mõju tõendamiseks.

Hinnatud tegevuste kohta saab ennetustegevuste andmebaasi valmimiseni teavet infolehtedelt. Need annavad lühiülevaate ennetustegevusest ning toovad välja retsensentide ettepanekud tegevuse uurimiseks ja kasutamiseks. Väljakujunenud ennetustegevuste puhul antakse ülevaade uuringutest ja nende tulemustest ning kui tegevuse tõendatuse taset on ka mujal hinnatud, siis tuuakse välja välismaiste andmebaaside hinnangud. 

1. Väljakujunenud ennetustegevused, mille tõendatuse tase on määratletud

Kasutusvalmidus SUUREPÄRANE

Kasutusvalmidus VÄGA HEA

Kasutusvalmidus HEA

2. Arendusjärgus ennetustegevused

Abiks ennetustegevuse valijale või elluviijale

Ühes asutuses või kogukonnas on võimalik ja tihtipeale vajalik kasutada mitut eri ennetustegevust, sest üks tegevus ei lahenda kõiki probleeme. Seetõttu tuleb valida elluviimiseks tegevusi, mis vastavad sihtrühmade vajadustele. Igasse konteksti ei pruugi sobida suurepärase hinnangu  saanud ennetustegevus, tõendusmaterjalile lisaks tuleb otsustamisel arvesse võtta sihtrühma eripärasid ja vajadusi ning elluviijate erialast asjatundlikkust. Probleemi ennetamiseks võivad sobida ka arendusjärgus ennetustegevused, mille elluviimisel tasub koguda andmeid, et teha kindlaks, kas tegevus viis soovitud muutuseni. 

Ennetustegevuste planeerimisel ja hetkeinfo mõistmisel kogutakse tihtipeale infot vaimse tervise, riskikäitumise jt probleemide ja tagajärgede kohta. Selleks, et andmete kogumine ja kasutamine oleks eesmärgipärane ning järgnevad tegevused adresseeriksid ilmnenud vajadusi, on ettevõtete ja koolide juhtidele kokku pandud ennetuse teadusnõukogu ja TAI inimuuringute eetikakomitee soovitused. Soovitustega saab tutvuda TAI veebilehel.

Abiks ennetustegevuse esindajale või omanikule

Ennetuse teadusnõukogust võib küsida nõu planeeritava uuringu kavandile enne ennetustegevuse uuringu elluviimist. 

Ennetuse teadusnõukogu liikmed

Ennetuse teadusnõukogu tegevust juhib Tervise Arengu Instituudi esindaja nõukogus.

AsutusEsindajad
Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituut  Jana Holmar,  Moonika Viigimäe
Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut  Dagmar Kutsar, Judit Strömpl
Tartu Ülikooli haridusteaduste instituut Evelyn Kiive, Tiina Kivirand
Tallinna Tervishoiu KõrgkoolÜlle Ernits, Kristi Rannus
Tartu Tervishoiu Kõrgkool   Merle Varik, Ülle Parm
Tartu Ülikooli psühholoogia instituut Liisi Ausmees, Andero Uusberg
Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituut  Merike Sisask, Karmen Toros
Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituutAstra Schults, Kristi Pedak
Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituutGrete Arro, Kati Aus
Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituutKersti Pärna, Kaja-Triin Laisaar
Sisekaitseakadeemia Maret Miljan, Kaisa Kajo
Tervise Arengu InstituutKarin Streimann, Triin Vilms
Tartu Ülikooli õigusteaduskondJaan Ginter, Aleksei Kelli

Projekti ajastus

2022–2025

Lisainfo

Valdkonnaülene ennetus

Teadusnõukogu töökord (pdf, 33.57 KB)

Kas soovid esitada mõne Eestis ellu viidava ennetustegevuse mõju tõendatuse hindamiseks? Selleks täida ära küsimustik. Me võtame arvesse kõiki ettepanekuid.