Skip to content
Sotsiaaltöö

Eakatekodu, kus saab tunda ennast koduselt

Kogemus

„Eakatekodudest räägitakse head vähe, pigem pööratakse tähelepanu sellele, mis on puudu. Tegelikult püüdleb enamik Eesti eakatekodusid selle poole, et pakkuda oma hoolealustele teenust väga heal tasemel,” kirjutab Nõmme Pihlakodu juhataja Merike Merirand.

Merike Merirand
Viru Haigla AS juhatuse esimehe kt
Nõmme Pihlakodu juhataja


Meie elanikkond vananeb ja paljud pered seisavad silmitsi otsusega leida oma lähedasele sobivaim eakatekodu. Millal on õige aeg hakata mõtlema eakatekodu peale ja mille põhjal teha valik? Hooldekodu ehk eakatekodu poole pöördutakse enamasti viimases hädas, kui eaka elukvaliteet, füüsiline jõudlus või mälu on halvenenud ning vaja on rohkem abi, hoolt ja tähelepanu kui suudavad pakkuda koduteenused või päevahoid.

Paraku on nii eakad kui ka nende pereliikmed sageli asutustes pakutava hoolduse suhtes umbusklikud, mis paneb neid eakatekodusse mineku mõttest loobuma, seda ka siis, kui inimene ei saa tegelikult kodus hakkama. Meedias on ülekaalus lood, kus eakate hooldusasutustest räägitakse halba: tõstatatakse esile teenuse kvaliteedi probleeme ning kurdetakse kõrge kohatasu üle. Oluline on aga saavutada olukord, et kõik eakad saaksid vajaduse korral abi ja hooldust, mis muudab nende elukvaliteeti paremaks.

Milline peaks olema eakatekodus hea hooldus?

Eakatekodud püüdlevad kodusarnase keskkonna loomise poole, kus austatakse eaka privaatsust, iseseisvust ning soove. Seda pole lihtne saavutada: eakatekodus on kindel päevarežiim; vahel eakad nurisevad, et tegevused otsustatakse nende eest, mitte nendega koos. Ühest küljest on põhjuseks kindlasti see, et töötajad on harjunud hoolitsema, tegema, organiseerima, otsustama ja teisalt kuuldakse sõnapaari „me ju maksame”. Tasub mõelda selle üle, kas on vaja eaka eest otsustada või paluda hooldajal teha kõike?

Piisav eakate ja töötajate (hooldajad, tegevusjuhendajad) suhtarv, isikuomadused ja väljaõpe tagavad kvaliteetse teenuse. Tänu töökohapõhisele õppele ja töötukassa koolitustoetusele on paljud hooldajad asunud õppima ning omandanud hooldaja kutse, pakkudes seeläbi kvaliteetsemat hooldusteenust.

Paljud eakatekodud, kellel on leping haigekassaga õendusteenuste osutamiseks, tagavad õendusteenuste kaudu igapäevase tervise jälgimise, vajalikud protseduurid või vaktsineerimise, kui selleks tekib vajadus, tehes samal ajal koostööd perearstidega. Apotheka kaudu on võimalus tellida ravimid ravimlindina ravimijaendamise teenusena.

Mitmed hooldajad on avastanud edasiõppimise võimaluse hingehoidja koolituse näol. Hingehoidja roll hooldekodus on väga oluline: kodust lahkumine; uue keskkonna-ja inimestega kohanemine; lähedastest eemaldumine; laste-lastelaste mitte nägemine on see, millest soovitakse rääkida.

Suhtlemine, tegevused ja meeldiv keskkond

Suhtlemine on see, mida eakas ootab kõige enam. Eakatekodus pakutakse erisuguseid suhtlemise viise, näiteks tegevusjuhendaja tegevuste kaudu või MTÜ Jututaja kaudu jututaja teenuse kasutamine.

Eakatekodus saab tegeleda ka mitmesuguste hariduslike, sotsiaalsete ja füüsiliste tegevustega, sealhulgas muusikaga, meelelahutusega ja usuteemadega. Eakatekodus tunnevad eakad end paremini, kui nad on hoolitsetud ning neil on võimalused füüsilisteks tegevusteks. Paljud kasutavad juuksuri- või iluteenuseid, külastavad kohalikku raamatukogu ja nii mõnedki neist on arvutitargad.

Toit, mida eakatekodus pakutakse, peab olema hästi serveeritud, maitsev, kvaliteetne ja toitev, värskelt valmistatud ja kohandatud eridieetide jaoks. Sama tähtis on süüa meeldivas õhkkonnas, mis on oluline sotsiaalne kogemus kõigi jaoks.

Väga oluline on, et pereliikmed oleksid alati oodatud eakatekodu külastama. Viiruse olukorras tuleb muidugi arvesse võtta piiranguid: kui toas pole kohtumine võimalik, siis saab suhelda muul viisil (kohtudes õues, suheldes klaasist vaheseinaga piiratud alal või akna taga telefonidega, kirjutades üksteisele kirju või suhelda Skype’i teel). Eakatekodus ollakse selles üsna leidlikud.

Eakatekodu valides tasub eakatekodu enne külastada. Kannatlikkuse ja visadusega leiab kindlasti sobivaima eakatekodu, mis pakub kodusoojust ja hoolt, iseseisvust ja privaatsust ning loob kindla ja õdusa keskkonna.


Viru Haigla AS pakub hoolekandeteenuseid Eestis Pihlakodu kaubamärgi all Tapal, Kohtla-Järvel, Tallinnas Nõmmel, Harjumaal Tabasalus ning alates 2020. aastast Viimsis. Kontserni kuulub ka kiirabiteenust pakkuv Karell Kiirabi.

Peame oluliseks kogukonnatunnet, mistõttu oleme oma Pihlakodud rajanud Eesti eri paikadesse. Kui sul tekkis Pihlakodude vastu huvi, küsi julgelt lisa www.pihlakodu.ee.

Fotol Tabasalu Pihlakodu, pilt pärit erakogust