Skip to content

TAI: Seikluste Laegas alustab sel nädalal Võrumaal üheksas lasteaias

Uudis

Tervise Arengu Instituut (TAI) annab teada, et teaduspõhine 4-7-aastaste laste tervislike harjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumine „Seikluste Laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ alustab sel nädalal üheksas Võrumaa lasteaias.

Tegu on tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias, kus keskendutakse neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.

„Ülemäärane kehakaal mõjutab nii laste vaimset kui füüsilist tervist. Iga neljas Eesti esimese klassi laps on ülekaaluline. Neljandas klassis aga juba iga kolmas. Sageli jääb lapseea ülekaal püsima ning suurel osal liigse kehakaaluga lastest on sellega probleeme ka täiskasvanueas,“ toob TAI laste ja noorte valdkonna vanemspetsialist Alice Haav välja erinevatest uuringutest selgunud tulemusi. Seikluste Laeka tegevused on suunatud harjumuste kujundamisele, mis aitavad ülemäärast kehakaalu ennetada.

Sekkumisprogrammiga on liitunud Võru Lasteaed Okasroosike, Kuldre Kool, Haanja Kool, Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu, Võru Lasteaed Punamütsike, Võru Lasteaed Päkapikk, Lasva Lasteaed Pargihaldjas, Parksepa Lasteaed ja Väimela Lasteaed Rukkilill.

Sekkumine on välja töötatud 10 Euroopa riigi teadlase ja praktikute koostöös, mis on TAI ja valdkonna ekspertide ning praktikute poolt kohandatud Eesti oludele. Sekkumise eeltestimine toimus 2021/22 õppeaastal Põlvamaa 5 lasteaia 8 rühmas. 2022/23 asuvad seda katsetama 9 Võrumaa lasteaeda ning 2023/24 õppeaastal kaasatakse Lääne-Virumaa lasteaiad. Käesoleval õppeaastal viiakse sekkumise mõju hindamiseks ellu ka pilootuuring võrdlusgrupiga.

Tööd viiakse ellu Norra toetusest 2014–2021 rahastatud projektist „Rahvatervise valdkonna võimekuse ja kompetentside suurendamine kohalikes omavalitsustes“.