Koolitused & sündmused

Tagasi nimekirja juurde

Kampaania

Turvaseksi kampaania „Kumm on seks“

Millal:
07. juuli 2014 – 17. august 2014 
Korraldaja:
Tervise Arengu Instituut 
Kontaktinfo:
Tanel Kreek 
Telefon:
659 3837 
Tutvustus:

tai_hiv_kampaania_2014_piilarTervise Arengu Instituut viib taas kord läbi ennetuskampaania „Kumm on seks". Kui teadmised kondoomi vajalikkusest ja kaitsevõimest on aasta-aastalt suurenenud ja teadlikkus on saavutanud ülikõrge taseme (98% sihtrühmast), siis probleeme kondoomi kasutamisega on endiselt. 19–24-aastastest kasutab juhuvahekorras alati kondoomi 51% ja püsipartneriga 14%, mis tähendab, et suur osa noori riskib seksuaalsel teel levivate infektsioonidesse ja HIV-i nakatumisega. Ka on seksuaalsel teel levivate haiguste esinemine selles vanusegrupis suurim.

Kondoomi kasutamata jätmisel on erinevaid põhjuseid, kuid üks olulisemaid neist on vähene julgus ja oskamatus partneritega turvavahenditest rääkida. Paljud uuringud näitavad, et suhtlemine on turvalise seksuaalkäitumise üks võtmetegureid. Paarid, kes räägivad turvaseksist, kasutavad ka tõenäolisemalt kondoomi. Teavitusega soovime taas rõhutada mõlema poole vastutust enda ning seksuaalpartneri kaitsmise eest sugulisel teel levivate haiguste ja HIV eest.

Kampaania sihtgrupp on noored naised ja mehed vanuses 18–25. See on periood kooli lõpetamise ja perekonna loomise vahel. Selles vanuses on noortel kõige enam partnereid, sealhulgas kaitsmata vahekordi juhuslike partneritega. Enam tähelepanu vajavad madalama hariduse ja madalama sissetulekuga noored, kelle hulgas riskikäitumine on suurem.

Selle aasta kampaania jätkabki suhtlemise ja kondoomist rääkimise teemal. Eesmärk on pakkuda praktilist abi suhtlemissituatsioonide lahendamisel, mängides läbi erinevaid situatsioone. Läbi erinevate situatsioonide näitlikustamise pakume sihtrühmale rollimudeleid, kuidas partneriga turvaseksi teemadel rääkida, vajadusel läbi rääkida või end kehtestada. Kampaania käigus filmitakse videod, kus noorte seas tuntud näitlejad Märt ja Priit Pius ning Marilyn Jurman annavad inspiratsiooni ja nippe, kuidas kondoomist rääkimine teha sujuvamaks ja lihtsamaks.

Selle aasta "Kumm on seks" teavitus kannab sõnumit "Julge rääkida. Lavastame sinu loo", millega kutsutakse üles sihtrühma jagama oma lugusid kondoomi teemaks võtmisel. Kampaania lahendus on uudne, 100 parimat lugu lavastatakse ja filmitakse reaalselt üles. Näitlejad mängivad kasutajate poolt kirjutatud lood läbi ja need filmitakse klippideks, mis on nähtavad kampaania veebilehel ning mida kasutajad saavad omakorda jagada.

Kampaania kestab 7. juuli – 17. august 2014.

Kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi programmi „Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2013-2014" raames.