Koolitused & sündmused

Tagasi nimekirja juurde

Kampaania

Juuni TAI tervisekalendris. Vanemlus: Laps ja uimastid

Millal:
01. juuni 2019 – 30. juuni 2019 
Korraldaja:
Tervise Arengu Instituut 
Tutvustus:

Uimastite tarvitamist põhjustab inimese individuaalsete omaduste ja teda ümbritseva keskkonna mõju. Uuringute põhjal on teada, et erinevate uimastite (alkohol, tubakas, narkootikumid) tarvitamine on omavahel seotud: kanepit proovinud noortest on 90% suitsetanud ja 94% tarvitanud alkoholi.

Tihtipeale proovivad noored esimesena alkoholi või tubakat. Toetades noori alkoholist ja tubakatoodetest hoidumisel, väheneb võimalus, et nad proovivad hiljem narkootikume.

Aju areneb 25. eluaastani, sealjuures oluline areng, mis mõjutab noorte enesekontrolli, kriitilist mõtlemist ja otsuste langetamist, toimub vanuses 12–25. Oluline on uimastite proovimist ja tarvitamist edasi lükata hilisemasse vanusesse – nii saab aju turvaliselt areneda ning noortel on rohkem oskusi ja otsusekindlust nende tarvitamisest loobuda.

Mida saab lapsevanem teha, et tema laps hoiduks uimastitest, ning mida saavad teha tööandjad lapsevanemate toetuseks, saad lugeda TAI tervisekalendrist: Lapsevanema roll laste uimastitarvitamise ennetamisel