Koolitused & sündmused

Tagasi nimekirja juurde

Kampaania

Tubakatarvitamise vastane kampaania „Mutatsioonid"

Millal:
30. mai 2016 – 30. juuni 2016 
Korraldaja:
Tervise Arengu Instituut 
Tutvustus:

30. maist 30. juunini toimuv kampaania juhib tähelepanu tubakatarvitamise kahjulikele mõjudele.

Kampaania on suunatud 20–45-aastastele regulaarsetele ja juhusuitsetajatele.

Kampaania eesmärk on suurendada suitsetamisest loobumise motivatsiooni ja suunata inimesi kasutama suitsetamisest loobumise nõustamise teenust.

Kampaania sõnum: Iga 15 suitsetatud sigaretiga tekib sinu geenides viga, mis võib viia vähi tekkeni.

Teavituses juhitakse tähelepanu suitsetamise ja vähi seostele. Teavituse sõnum põhineb teadusuuringutel, kus leiti seos, et iga 15 sigaretiga tekib suitsetaja geenides mutatsioon ehk viga, mis võib viia vähi tekkeni. Suitsetamisel hingatakse sisse üle 4000 keemilise ühendi ja aine, millest rohkem kui 40 on vähki tekitavad. Mutatsioonid võivad tekkida juhuslikult rakkude tavapärasel arengul või olla põhjustatud välistest teguritest, näiteks sigaretis leiduvatest kemikaalidest. Suitsetamine kiirendab mutatsioonide tekkimise protsessi ja suurendab vähiriski oluliselt.

Sigarettide tarvitamine on seotud peamiselt hingamiselundite ja söögitoru kasvajatega ning vere-, neeru-, põie- ja maovähiga. Alternatiivsetest tubakatoodetest on nuusk- ja huuletubaka tarbimine seotud eelkõige suuõõne-, neelu- ja kõhunäärmevähiga. Tubakas põhjustab ka müeloidset leukeemiat ehk verevähki. Kokku on tubakatarvitamine vähemalt 14 vähivormi riskitegur.

Lisaks vähile on suitsetajal võrreldes mittesuitsetajaga risk haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse (infarkt, aneurüsm, tromboos, rebend) kaks kuni neli korda, ajuinsulti samuti kaks kuni neli korda ja teise tüüpi diabeeti kuni kaks korda suurem. Ka suitsetaja üldine immuunsüsteem on nõrgem. Tubakas suurendab tõestatult vähemalt 25 haiguse riski.

Kampaania kanalid:

Loe teavituskampaania pressiteadet.

Pressiinfo: Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete juht, tel 659 3906, mob 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee