Uudised

Tagasi

Ajakirja „Sotsiaaltöö“ värske number analüüsib haldusreformi mõju omavalitsuste hoolekandele

12. OKTOOBER 2018

Ajakirja Sotsiaaltöö värske number teeb vahekokkuvõtte haldusreformi järel tehtud muudatustest kohalike omavalitsuste sotsiaaltöö korralduses.

Loe lisa...

 

Statistika: haiglaravi voodite arv tasapisi väheneb

04. OKTOOBER 2018

Eelmisel aastal osutas Eestis haiglaravi 53 haiglat: neist 34 olid aktiivravi- ja 19 õendushaiglad, haiglaravi voodite koguarv tasapisi väheneb, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud andmetest.

Haiglaravivoodeid oli 2017. aasta lõpul kokku 6850, millest 1830 olid iseseisva statsionaarse õendusabi voodid. Haiglaravi voodite koguarv on viimastel aastatel vähehaaval langenud – 2017. aastal oli haiglaravivoodeid 1,2% võrra vähem kui 2016. aastal. Õendusabi voodite arv jäi praktiliselt samaks.

Loe lisa...

 

Möödunud aastal vajas vigastuste tõttu arstiabi 12% Eesti elanikest

03. OKTOOBER 2018

2017. aastal vajas vigastuste tõttu ravi 156 400 Eesti elanikku, viga saanud laste arv kasvas aastaga 300 võrra, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud andmetest. Aasta jooksul vajas vigastuse tõttu ravi iga kuues laps Eestis.

Vigastuste tõttu vajas arstiabi 12% Eesti elanikest ehk 14 meest ja 10 naist saja elaniku kohta. Ravi vajas 36 100 last (kuni 14-aastased) ehk 18 poissi ja 15 tüdrukut saja elaniku kohta. Nende hulgas oli 1100 alla aastast imikut. Võrreldes aasta varasemaga vajas vigastuste tõttu ravi 1800 täiskasvanut vähem, seevastu viga saanud laste arv kasvas 300 võrra.

Loe lisa...

 

Tervisemess Tervise Arengu Instituudis

15. OKTOOBER 2018

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub kõiki huvilisi kolmapäeval, 17. oktoobril tervisemessile. Mess toimub kella 11–14 meie fuajees ja saalis.

Tervisemessi eesmärk on tutvustada meie tegevusi ja pakkuda teadmisi tervise hoidmise võimalustest.

Lisaks TAI spetsialistidele osalevad messil erinevad tervisevaldkonna asutused ja ettevõtted, kes tutvustavad oma tooteid ja teenuseid ning pakuvad võimalusi mõõta tervisenäitajaid.

Kui osaled messil, saad …

 • tasuta mõõta oma veresuhkrut, kolesterooli, vererõhku ja käejõudu. Tasulise teenusena saad teha toidutalumatuse kiirtesti (messihind 85 eurot) ning D-vitamiini taseme määramist (hind 13,5 eurot)
 • hakata geenodoonoriks
 • osaleda elustamise koolitusel ja proovida kontorivõimlemist
 • kuulata põnevaid lühiloenguid meie teaduritelt ja spetsialistidelt (kella 11.30–12.50)
 • tutvuda ja proovida mitmesuguseid tervisetooteid ja abivahendeid

Messil osalejate tutvustus

Terviseteenused, näitajate mõõtmised

Tervisetoodete tutvustus ja pakkumised:

Synlab Eesti OÜ

Synlabi meditsiinilabori väljapanekul saavad soovijad anda vereproovi, et hakata geenidoonoriks (tasuta) ning lasta laboris määrata vitamiin D taset (13,50 eurot; tulemuse saad kolme tööpäeva jooksul).
Lisaks tutvustab Synlabi spetsialist verepõhiseid tervisekontrolli pakette, mida on võimalik kohapeal kinkekaartidena soetada. Pakettidega saab tutvuda portaalis https://minu.synlab.ee/.

Geenidoonoritelt võetakse verd vaid 6 ml ehk üks katsuti. Vereproovid transporditakse geenivaramu laborisse Tartus, kus kõigile uutele geenidoonoritele tehakse personaalsed geenikaardid. Geenikaardi alusel hinnatakse edaspidi personaalseid pärilikke haigusriske ja ravimite sobivust.

NB! Geenidoonoriks saamiseks on vaja allkirjastada internetis nõusoleku vorm – see peab olema tehtud enne, kui tuled vereproovi andma. Oma nõusoleku saad anda digiallkirjaga ID-kaardi või Mobiili-ID abil aadressil www.geenidoonor.ee.

Vereproove kogutakse kella 11–13.30. 

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool 

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on rahvusvaheliselt tunnustatud tervise ja heaolu valdkonnas koolitust pakkuv riiklik rakenduskõrgkool.

Messil tutvustavad nad koolis pakutavaid erialasid ja sisseastumistingimusi, samuti õpetavad nad elustamist. Kõrgkooli üliõpilaste ja õppejõu juhendamisel saab kaasaegsete elustamisnukkude abil omal käel elustamist proovida. Igale lühikoolituse läbinule väljastatakse ka vastav tõend.

Ristik Med OÜ

Ristik Med OÜ pakub messil osalejatele võimaluse teha NutriSmart toidutalumatuse kiirtesti, kus vastuse saab 30 minutiga. Testi messihind on 85 € (tavaliselt 95 €).
Rohkem infot toidutalumatuse ja testi enda kohta leiad siit: https://toidutalumatus.ee/.

Liikumistervise ja innovatsiooni klaster SportEst: Spordimeditsiini SA, Füsioteraapia Kliinik ja Ortopeedia Arstid 

Liikumistervise innovatsiooni klaster SportEST on ühendus, mis koondab erinevaid valdkondlikke asutusi, organisatsioone, ettevõtteid, et välja töötada uusi innovaatilisi lahendusi liikumistervise valdkonnas.

Liikumistervise ja innovatsiooni klaster SportEst ruumis saab teha tasuta vereteste: mõõdetakse glükoosi, kolesterooli ning vererõhku. Samuti saab mõõta käejõudu. 

Teste saab teha kella 11–13.

Tervisetooted

Allium Upi OÜ

Allium Upi on apteegi- ja haiglakaupade maaletooja ning turundaja. Nende tooteportfellis on üle 30 erineva tuntud ja tunnustatud tervisekaupade kaubamärgi, fookuses on ennekõike vitamiinid ja mineraalained, tervise- ja ilutooted.

Messil saab tutvuda nende tootevalikust nelja brändi toodetega:

 • toidulisandite sari "Rõõm" on välja töötatud koostöös Eesti apteekritega. Valikust leiab vitamiine, mineraalaineid, kalaõli ja nende komplekspreparaate
 • "Valioravinto" - looduslikud tervisetooted, mineraalid ja vitamiinid
 • "Hartmann" - nahasõbralikud pidamatuse hügieeni- ja nahahooldustooted ning ainulaadsed haavaravisidemed kroonilistele haavanditele
 • "Formula Vitale" ja "Apropos" 

OÜ Rehabilitatsiooniabi

Rehabilitatsiooniabi OÜ tegeleb ortopeediliste abivahendite müügi ning invaabivahendite müügi ning laenutusega. Nad valmistavad individuaalseid tallatugesid ja amputatsioonijärgseid käe- ja jalaproteese. Rehabilitatsiooniabi OÜ-l on koostöölepingud haigekassa ja sotsiaalkindlustusametiga, mistõttu saavad patsiendid neilt osta ja laenutada abivahendeid soodushinnaga. Kõikides nende kauplustes toimub ka abivahendite kasutamise nõustamine ning on võimalik teostada digitaalset jalalabauuringut.

Abivahendikeskus Silmalaegas

Abivahendikeskus Silmalaegas püüab leida lahendusi neile inimestele, keda prillid enam ei aita. Nad pakuvad kõikvõimalikke optilisi seadmeid ning laias valikus pimedatele mõeldud abivahendeid. Silmalaegas on Eesti suurim nägemisabivahendite keskus.

Tervise Abi OÜ

Tervise Abi OÜ pakub väga laialdast valikut erinevaid abivahendeid – alates esmaabivahenditest kuni inkotoodete ja liikumisabivahenditeni. Lisaks on nende tootevalikus ka taastusravivahendid, mõõte- ja hindamisvahendid, tervisejalatsid ja tallatoed, massaaži- ja teraapia abivahendid ning muud tervisekaubad.

My Fitness AS

MyFitnessi liikmena saad treenida 19 klubis üle Eesti, mis võimaldab sul alati leida endale sobiv treeningstiil, sulle sobival ajal - klubid on avatud seitse päeva nädalas. Klubide seadmevalik on kõrge kvaliteediga, kaasaegne ning meie juurest leiad oma ala parimad treenerid.

Messil osalejatele jagavad nad klubi ühekordse külastuse ning liitumistasu soodustusega flaierid.

Kell 13.15 saab proovida kontorivõimlemist! 

Budopunkt 

Budopunkt on 1997. aastast tegutsev Jaapani võitluskunstidest inspireeritud spordi-, tervise- ja elustiilitoodete pood. Firma eesmärk on anda inimestele võimalusi ja lahendusi treeningtoodetega - et hoida, parandada ja tõsta tervise heaolu ning kehakultuuri igasugustes tingimustes.

Messile tulevad nad erinevate treening- ja massaaživahenditega, mida saavad laialdaselt kasutada nii kontoritöötajad kui ka sportlased. Vaata lisaks: https://budopunkt.ee/et/kehakultuur

Zepter Eesti OÜ

Zepter tutvustab messil Bioptron valgusteraapia seadmeid. Seadmed on valmistatud Šveitsis ning registreeritud meie Terviseametis kui meditsiiniseadmed.

Fysioline Eesti OÜ

Fysioline pakub messil lihaspingete ja erinevate valude jaoks Ice Poweri jahutavaid ja soojendavaid tooteid, mis sobivad ideaalselt liigsest istumisest või sundasenditest tulenevatele vaevustele. 

Lisaks sellele tegeleb firma mitmesuguste taastusravi ja töökeskkonna parandamiseks sobivate toodetega ning testimis- ja treeningseadmetega. 

Lühiloengud

Lühiloengud kestavad 15 minutit.

 • Kell 11.30 “HIV testimine - kellele ja miks?”. Iveta Tomera ja Kristel Kivimets, narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskus
 • Kell 11.50 “Hea tervis ja ideaalvorm NutriData toitumisprogrammi abil”. Kristin Salupuu, toitumisnõustaja ja TAI projektijuht
 • Kell 12.10 “Teadus, mida ainult kontoris ja arvutiga ei tehta”. Julia Geller, TAI viroloogia ja immunoloogia osakonna juhataja
 • Kell 12.30 “Alkoholi tarvitamine-kui palju on palju?”. Betty-Maria Märk ja Liisa Luht, alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialistid
 • Kell 12.50 “Tervise ja heaolu edendamisest”. Tiia Pertel, tervise ja heaolu edendamise keskuse juht

Loe lisa...

 

Veebileht tarkvanem.ee juhendab vanemaid lastekasvatamise keerulises töös

01. OKTOOBER 2018

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele.

„Vanemlikke oskusi saab ja peabki õppima. Seetõttu on veebis kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla. Näiteks lapse areng, toitumine, liikumine, laps ja alkohol, laps ja narkootikumid, tubakas, lapse vaimne tervis, seksuaalkasvatus, laps ja digimaailm ning kasuperes kasvav laps,“ ütles veebi toimetaja, TAI terviseturunduse keskuse projektijuht Juta Teller.

Loe lisa...